Prezydent na szczycie Grupy Arraiolos

Prezydent na szczycie Grupy Arraiolos
Zdjęcie grupowe prezydentów Grupy Arraiolos, od lewej, prezydent: Słowenii - Danilo Türk, Polski - Bronisław Komorowski, Niemiec - Christian Wulff, Łotwy - Valdis Zatlers, Węgier - Pal Schmitt, Włoch - Giorgio Napolitano, Austrii - Heinz Fischer, Portugalii - Anibal Cavaco Silva oraz Finlandii - Tarja Halonen (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w sobotę w Budapeszcie z prezydentami Austrii i Słowenii - Heinzem Fischerem i Danilo Tuerkiem. Rozmawiali m.in. o planowanym na maj szczycie prezydentów Europy Środkowej i Wschodniej.

Prezydenci Polski, Austrii i Słowenii uczestniczą w nieformalnym szczycie Grupy Arraiolos, który odbywa się w stolicy Węgier.

Jak poinformowała PAP Kancelaria Prezydenta, rozmowa z prezydentem Fischerem dotyczyła m.in. polityki sąsiedztwa w Unii Europejskiej, priorytetów polskiego przewodnictwa w UE w drugiej połowie 2011 roku i planowanym na maj szczycie państw Europy Środkowej i Wschodniej.

Z kolei z prezydentem Tuerkiem Komorowski rozmawiał m.in. o unijnej Strategii Morza Batyckiego i Strategii dla Dunaju.

Grupa Arraiolos to nieoficjalne spotkania prezydentów: Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch. Zostały one zapoczątkowane w październiku 2003 roku, kiedy to na zaproszenie ówczesnego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio doszło do spotkania głów sześciu państw w miejscowości Arraiolos.

Obecne spotkanie obejmuje trzy sesje plenarne: "Makroregionalna współpraca gospodarcza w Unii Europejskiej - od Strategii dla Regionu Morza Bałtyckiego do Strategii dla Regionu Dunaju", "Wielokulturowość i tożsamość europejska - asymilacja czy integracja?" oraz "Unia Europejska 2020 - Nowe wyzwania dla Unii Europejskiej". Na zakończenie planowana jest konferencja prasowa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent na szczycie Grupy Arraiolos
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.