Prezydent przedłużył misję na Bałkanach

PAP / slo

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w czwartek postanowienie o przedłużeniu okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR w unijnej operacji w Bośni i Hercegowinie, Kosowie i Macedonii - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

BBN przypomniało w przesłanym PAP komunikacie, że Rada Bezpieczeństwa ONZ w wydanej w środę rezolucji zaakceptowała działanie sił Unii Europejskiej w ramach misji EUFOR Althea do 15 listopada 2013 r.

Piąta zmiana polskiego kontyngentu rozpocznie się 19 listopada i potrwa przez rok. "Dotychczasowa liczebność kontyngentu nie ulegnie zmianie i wynosić będzie do 50 żołnierzy i pracowników wojska - co jest zgodne z polskimi planami zaangażowania w regionie" - poinformowało BBN.

Polscy żołnierze uczestniczą w unijnej operacji Althea, której zadaniem jest nadzorowanie przestrzegania porozumienia z Dayton z 1995 r., dotyczącego utrzymania pokoju i bezpieczeństwa w Bośni i Hercegowinie.

Ponadto siły Unii Europejskiej, na mocy porozumienia EU-NATO, mogą zostać użyte w Kosowie i Macedonii do wzmocnienia międzynarodowych sił NATO nadzorujących przestrzeganie postanowień porozumienia pokojowego przez strony konfliktu. Polski kontyngent w ramach tej drugiej misji - w Wielonarodowej Grupie Bojowej Wschód w Kosowie i Macedonii, należącej do dowodzonych przez NATO sił KFOR - zgodnie z postanowieniem prezydenta liczy do 300 żołnierzy.

Wniosek o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Bałkanach rząd skierował do prezydenta pod koniec października. W budżecie MON na operację PKW EUFOR zaplanowano w tym roku nieco ponad 8,9 mln zł, a w przyszłym - niemal 9,8 mln zł.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent przedłużył misję na Bałkanach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.