Prezydent: Trójmorze strategicznym narzędziem USA do budowania relacji z Europą Środkową

Prezydent: Trójmorze strategicznym narzędziem USA do budowania relacji z Europą Środkową
(fot. PAP/Marcin Obara)
PAP / pk

Trójmorze dla USA stało się strategicznym narzędziem do budowania relacji z Europą Środkową; świadczy o tym wysoka aktywność amerykańskiego biznesu na tym obszarze i wsparcie ze strony władz amerykańskich dla idei Trójmorza - powiedział w poniedziałek w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że "topografii Trójmorza nie można pojąć poza granicami Europy i przestrzeni transatlantyckiej". Jak zaznaczył, "z tym większą więc satysfakcją" przyjmuje obecność na szczycie bukareszteńskim sekretarza ds. energii USA Ricka Perry'ego.

- Współpraca energetyczna, dywersyfikacja źródeł dostaw energii, rozwój rynku LNG, to dziedziny o wielkim znaczeniu dla Polski i dla całego Trójmorza; dlatego współpraca z USA jawi się tutaj jako dziedzina kluczowa, istotna. Cieszymy się, że Trójmorze dla Ameryki stało się strategicznym narzędziem do budowania relacji z Europą Środkową - oświadczył Andrzej Duda.

Ocenił, że świadczy o tym "nie tylko wysoka i ciągle rosnąca aktywność amerykańskiego biznesu na obszarze Trójmorza, ale także zainteresowanie i wsparcie ze strony władz amerykańskich dla idei trójmorskiej". Prezydent zaznaczył, że "wielokrotnie mógł się o tym przekonać osobiście" podczas rozmów z najwyższymi przedstawicielami administracji USA. - Chcę państwa zapewnić, że również ten temat poruszę jutro w czasie mojej oficjalnej wizyty w Białym Domu - zadeklarował prezydent.

DEON.PL POLECA

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent: Trójmorze strategicznym narzędziem USA do budowania relacji z Europą Środkową
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.