Prezydent Ukrainy: mamy prawo do budowy własnych systemów rakietowych

Prezydent Ukrainy: mamy prawo do budowy własnych systemów rakietowych
(fot. depositphotos.com)
PAP / ml

Ukraina uzyskała prawo budowy własnych systemów rakietowych o większym zasięgu niż dotychczas - oświadczył prezydent Petro Poroszenko, odnosząc się do zawieszenia przez USA i Rosję układu INF o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu.

"Podkreślam, że mamy prawo tworzenia nowoczesnych i efektywnych systemów uzbrojenia dla obrony własnej, w tym także dużej mocy systemów rakietowych. Będzie to strategicznym czynnikiem powstrzymywania agresora rosyjskiego oraz da wojskom nowe możliwości rażenia przeciwnika z dalekich odległości" - powiedział w środę na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

Poroszenko pozytywnie ocenił wycofanie się USA z porozumienia INF. "Uważamy, że jest to usprawiedliwiona decyzja (USA), która odpowiada sytuacji związanej z bezpieczeństwem zarówno na kontynencie europejskim, jak i na świecie" - zaznaczył.

Według prezydenta konsekwentne dążenie Rosji do zrujnowania systemu kontroli zbrojeń zmusza Ukrainę i jej sojuszników do poszukiwania nowych środków bezpieczeństwa. "Zdejmuje to z Ukrainy pewne ograniczenia i zobowiązania, których przestrzegaliśmy wcześniej. Wnioski wyciągajcie sami" - oświadczył Poroszenko.

1 lutego sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował, że Stany Zjednoczone zawieszają przestrzeganie układu INF i za pół roku wycofają się z niego, jeśli Rosja nie zacznie się stosować do jego zapisów.

DEON.PL POLECA

2 lutego prezydent Władimir Putin oświadczył, że Rosja także wstrzymuje swój udział w INF w odpowiedzi na działania USA. Zalecił również zaprzestanie przez resorty obrony i dyplomacji prób inicjowania rozmów z Waszyngtonem na temat tego układu. W poniedziałek Putin wydał dekret o wstrzymaniu realizacji INF.

W środę minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin przypomniał, że Ukraina, jako kraj byłego ZSRR, wypełniała zapisy porozumienia INF od 1993 roku.

Układ ten zawarli w 1987 roku przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w Waszyngtonie. Przewiduje on likwidację arsenałów rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, a także zabrania ich produkowania, przechowywania i stosowania. Układem objęte są pociski o zasięgu od 500 do 5500 km.

Środowe posiedzenie RBNiO poświęcone było reformom w państwowym koncernie zbrojeniowym Ukroboronprom. Zostało ono zwołane po doniesieniach medialnych o aferze związanej z dostawami dla zakładów przemysłu obronnego części zamiennych pochodzących m.in. z przemytu z Rosji. W machinacjach miał uczestniczyć zastępca sekretarza RBNiO Ihor Hładkowski i jego syn. Hładkowski został zwolniony ze stanowiska.

W środę Poroszenko oświadczył, że RBNiO inicjuje międzynarodowy audyt działalności Ukroboronpromu, a także włączenie do rady nadzorczej koncernu specjalistów z państw NATO.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Ukrainy: mamy prawo do budowy własnych systemów rakietowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.