Prezydent Zełenski rozwiązał parlament i wyznaczył wybory na 21 lipca

Prezydent Zełenski rozwiązał parlament i wyznaczył wybory na 21 lipca
(PAP/EPA/ZOYA SHU / POOL)
PAP / sz

Nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał dekret, którym rozwiązał Radę Najwyższą (parlament) i wyznaczył przedterminowe wybory parlamentarne na 21 lipca. Tekst dekretu opublikowano we wtorek na oficjalnej stronie internetowej szefa państwa.

O decyzji o rozwiązaniu parlamentu Zełenski poinformował w swojej mowie inauguracyjnej, którą wygłosił w poniedziałek, po zaprzysiężeniu go na stanowisko prezydenta. We wtorek Zełenski przeprowadził w tej sprawie konsultacje z szefami frakcji parlamentarnych. Po spotkaniu wyjaśnił, że przyczyną rozwiązania Rady Najwyższej jest bardzo niskie zaufanie społeczne dla tej instytucji, a podstawą prawną - brak koalicji parlamentarnej od 2016 roku.

Prezydent Ukrainy  zwrócił się również do przewodniczącego parlamentu Andrija Parubija o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Najwyższej w celu przyjęcia zmian w ordynacji wyborczej przed wyznaczonymi na 21 lipca wcześniejszymi wyborami parlamentarnymi.

Zgodnie z grafikiem deputowani mieli zebrać się na kolejne posiedzenie Rady Najwyższej dopiero 28 maja. Zełenski wystosował list do Parubija, by ten zwołał posiedzenie już w środę. Prezydent zrobił to chwilę po tym, gdy jego administracja opublikowała dekret o rozwiązaniu obecnego składu parlamentu i wyznaczeniu wcześniejszych wyborów na 21 lipca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Zełenski rozwiązał parlament i wyznaczył wybory na 21 lipca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.