Protesty w obronie Nawalnego i kolejne aresztowania w Rosji

Protesty w obronie Nawalnego i kolejne aresztowania w Rosji
Zdj.: MAXIM SHIPENKOV/PAP/EPA
5 miesięcy temu
PAP / tkb

Rosja szykuje się na protesty w obronie Aleksieja Nawalnego - rosyjskiego opozycjonisty. W centrum Moskwy i Petersburga, jak również w mniejszych miastach, na głównych placach ustawione zostały metalowe ogrodzenia. Oprócz przygotowania miast, rosyjska policja zatrzymała dzisiaj dwie współpracowniczki Nawalnego - podaje PAP.

Od 31 marca Aleksiej Nawalny prowadzi głodówkę na znak protestu o niedopuszczenie do niego osobistych lekarzy. Rosyjski opozycjonista od dłuższego czasu skarży się na problemy zdrowotne związane z kręgosłupem, "Nawalny zaczyna też tracić czucie w rękach" - informowaliśmy Państwa na początku kwietnia b.r.

Ciekawą inicjatywą wykazało się merostwo. Gdy główne władze Moskwy nie zezwoliły na demonstrację, merostwo opublikowało informację, brzmiącą następujaco: "zgromadzenie z udziałem do 100 tysięcy osób odbędzie się na Placu Maneżowym o godzinie 19 czasu lokalnego", nie wspominając, że jest to protest w.s obrony Nawalnego. Taka informacja może zostać potraktowana jako wezwanie do udziału w akcji. Rosyjski regulator internetu i mediów, urząd "Roskomnadzor" na fali tych informacji zażądał od serwisu YouTube usunięcia wideo zapowiadającego środowe protesty - informuje PAP.

Protesty to odpowiedź zwolenników Nawalnego, którzy chcą zwrócić uwagę świata i Rosji na swoją siłę, która jednoczy się wokół obrony opozycjonisty. Uzasadniają je pogarszającym się stanem zdrowia, szczególnie serca i nerek, które mogą doprowadzić do zgonu w każdej chwili.

Oprócz wiadomości o przygotowaniach do protestów światowe media obiegła dzisiaj informacja o aresztowaniu dwóch współpracowniczek Aleksieja Nawalnego - Lubow Sobol, która jest prawniczką w założonej przez Nawalnego Fundacji Walki z Korupcją (FBK) oraz rzeczniczkę Aleksieja Nawalnego - Kirę Jarmysz.

Sobol została zatrzymana bez podania powodów przy stacji metra. Nie jest jasne, dokąd została zabrana, Jarmysz zaś przebywa w areszcie domowym. W tej sytuacji jakiekolwiek wyjście z domu musi być ustalone ze śledczymi. Po uzyskaniu zezwolenia na godzinne zakupy chwilę po wyjściu z domu rzeczniczka została zatrzymana przez policję.

Według portalu OWD-Info, monitorującego zatrzymania w Rosji, na który powołuje się PAP, ogółem przed środowymi protestami policja przeprowadziła zatrzymania w około 20 miastach. W większości powodem stały się komentarze w mediach społecznościowych, związane z demonstracją w obronie Nawalnego. Ich autorom władze zarzucają naruszenie przepisów o zgromadzeniach. 

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Reyes Monforte
31,43 zł
44,90 zł

Tych wspomnień nie zniszczy nawet piekło obozu koncentracyjnego

We wrześniu 1943 roku Ella zostaje wywieziona do obozu w Auschwitz-Birkenau. Od razu staje się uprzywilejowaną więźniarką i pomocnicą Marii Mandel zwanej Bestią. Mimo że Ella ma...

Skomentuj artykuł

Protesty w obronie Nawalnego i kolejne aresztowania w Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.