Przedtem ganił, a teraz chwali Euro 2012

Przedtem ganił, a teraz chwali Euro 2012
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / drr

Główny specjalista ds. piłki nożnej brytyjskiej BBC Phil McNulty nie szczędzi pochwał Polsce i Ukrainie za organizację piłkarskich mistrzostw Europy oraz wspaniałą atmosferę na boiskach i poza nimi. Przed turniejem BBC ostrzegała przed rasizmem i kibolami.

"Na początku turnieju żywe były obawy przed chuliganami i rasizmem, po jego zakończeniu Polska i Ukraina mają pełne prawo do dumy z wydarzenia, za które obu krajom należy się wielkie uznanie" - napisał McNulty w wtorek na swoim blogu.

Brytyjski dziennikarz podkreśla, że Polacy i Ukraińcy byli "przyjaźni, serdeczni, bez ustanku uprzejmi i gotowi do pomocy". "To był wspaniały, uroczy turniej - na boiskach i poza nimi" - ocenia piłkarski ekspert.

McNulty wspomina ciepło polskich wolontariuszy w strefach kibica i na ulicach, którzy "demonstrowali entuzjazm i determinację, by Euro przebiegało tak sprawnie jak to tylko możliwe". Zwraca uwagę na fakt, że w rozmowach z zagranicznymi gośćmi często pytali: "Co myślicie o naszym mieście? Wracajcie tutaj". "Perfekcyjni gospodarze" - napisał brytyjski dziennikarz.

Piłkarski specjalista przyznaje, że szczególnie mocno zapadła mu w pamięć scena z pubu przed meczem Polska - Czechy. "Gdy rozległ się hymn narodowy, wszyscy wstali z miejsc, a niektórzy mieli łzy w oczach. To odurzająca mieszanka pasji i narodowej dumy" - czytamy na blogu.

DEON.PL POLECA

Zdaniem dziennikarza mistrzostwa Europy były niepowtarzalną szansą dla wszystkich uczestników na lepsze zrozumienie historii. Szczególnie wizyta w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz pozostawiła u wszystkich niezatarte wrażenie. "Niezapomniane" - napisał McNulty.

BBC chwali Hiszpanię za wspaniałą grę w finale, która sprawiła, że Euro "pozostanie na zawsze w naszej pamięci".

Mieszkańcy Polski i Ukrainy zasłużyli na taki finał - "wspaniali ludzie, którzy zorganizowali wspaniały turniej, wygrany przez najwspanialszy międzynarodowy zespół" - czytamy w konkluzji.

W wyemitowanym pod koniec maja programie "Stadiony nienawiści" BBC skoncentrowała się na rasistowskich i antysemickich wybrykach na polskich i ukraińskich stadionach. Były kapitan angielskiej reprezentacji Sol Campbell ostrzegał wręcz brytyjskich kibiców przed podrożą do Polski, mówiąc, że mogą "wrócić w trumnie".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przedtem ganił, a teraz chwali Euro 2012
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.