"Przejęzyczenie Obamy skłóciło USA z Polską"

"Przejęzyczenie Obamy skłóciło USA z Polską"
(fot. EPA/Kristoffer Tripplaar)
PAP / pz

"Przejęzyczenie Obamy skłóciło USA z Polską" - podkreśla w piątek wielkonakładowa "Komsomolskaja Prawda", komentując niedawne słowa amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy o "polskim obozie śmierci".

Rosyjska gazeta zaznacza, że "reakcja Warszawy była natychmiastowa - mimo późnej pory do Białego Domu poleciała nota protestacyjna". "Szef MSZ Polski Radosław Sikorski zarzucił Obamie ignorancję i zażądał od administracji USA oficjalnych przeprosin" - napisała "Komsomolskaja Prawda".

Gazeta informuje, że "premier Donald Tusk określił słowa Obamy jako 'fałszywe i niesprawiedliwe sformułowanie', a także podkreślił, iż w zaistniałej sytuacji wyrazy ubolewania nie wystarczą".

"Z tej absurdalnej sytuacji płynie jeden wniosek. Okazuje się, że gdy chodzi bezpośrednio o ich kraj wschodnioeuropejscy działacze zaciekle sprzeciwiają się wszelkiej, nawet przypadkowej, próbie zniekształcenia historii. Za to na innych gotowi są wieszać dowolne oskarżenia, nie troszcząc się o ich wiarygodność" - napisała "Komsomolskaja Prawda".

Obama użył słów "polski obóz śmierci" podczas wtorkowych uroczystości pośmiertnego uhonorowania Prezydenckim Medalem Wolności Jana Karskiego. Mówiąc o bohaterskim kurierze polskiego podziemia, który w czasie II wojny światowej bezskutecznie alarmował Zachód o zagładzie Żydów - powiedział, że kurier podziemia AK "został przeszmuglowany do getta warszawskiego i polskiego obozu śmierci". Chodziło o hitlerowski obóz przejściowy w Izbicy, do którego Karski się przedostał, żeby na własne oczy zobaczyć, jak traktowani są przetrzymywani tam Żydzi.

Na specjalnie zwołanym spotkaniu z dziennikarzami premier Tusk oświadczył, że słowa Obamy dotknęły wszystkich Polaków i nie możemy ich akceptować, nawet jeśli wypowiada je przywódca zaprzyjaźnionego mocarstwa. Tusk oznajmił, iż oczekuje od USA zaangażowania się w działania, które pozwolą na ostateczne wyeliminowanie takich fałszywych i niesprawiedliwych wobec Polski sformułowań. Podkreślił, że w całej sprawie chodzi też o reputację USA.

List do Obamy wysłał w tej sprawie prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent USA w odpowiedzi napisał, że nieumyślnie użył sformułowania "polski obóz śmierci" w swoim przemówieniu i wyraził ubolewanie z powodu tego błędu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Przejęzyczenie Obamy skłóciło USA z Polską"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.