Putin: czas ekstremistów na Kaukazie mija

Putin: czas ekstremistów na Kaukazie mija
(fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUGINYN)
9 lat temu
PAP / mik

Choć na Kaukazie Północnym ekstremiści przeprowadzają ataki terrorystyczne, to ich czas mija - oznajmił we wtorek premier Rosji Władimir Putin w Kisłowodsku na konferencji swojej partii Jedna Rosja poświęconej strategii rozwoju Kaukazu Północnego do 2020 roku.

- Ekstremiści jeszcze dokonują ataków terrorystycznych, ale coraz bardziej degenerują się, zmieniając w zwykłe grupy kryminalne. Pod pozorem (celów) politycznych zajmują się rozbojem - mówił Putin.

Zapewnił przy tym: "Nigdy nie dopuścimy do mieszania się postronnych w nasze sprawy wewnętrzne, do jakichkolwiek zamachów na integralność terytorialną i suwerenność Rosji".

Na konferencji poświęconej rozwojowi społeczno-gospodarczemu okręgu północnokaukaskiego Putin wezwał miejscowe struktury Jednej Rosji i jej zwolenników, by prowadziły dialog z organizacjami społecznymi i grupami zajmującymi się obroną praw człowieka.

Putin wspomniał o "znanych problemach" regionu, wśród nich korupcji i niesprzyjającym klimacie dla biznesu oraz chronicznym bezrobociu. Przyznał, że nie udało się zmienić radykalnie charakteru gospodarki regionu. - W Inguszetii bezrobotni to ponad 50 proc. ludności zdolnej do pracy, w Czeczenii - 30 proc. - wskazał premier. W ciągu najbliższych 10 lat należy w regionie stworzyć około 400 tys. nowych miejsc pracy - zaapelował.

Szef rosyjskiego rządu zapowiedział, że ministerstwo finansów będzie zapewniać gwarancje państwowe do 70 proc. (wobec standardowych 50 proc.) na kredyty przeznaczone na finansowanie projektów w okręgu północnokaukaskim. Stworzony przez państwo fundusz inwestycyjny będzie dokapitalizowany sumą 6 mld dolarów, a środki te będą zarezerwowane na projekty na Kaukazie Północnym - oznajmił Putin.

Na początku roku prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zdecydował o utworzeniu z republik i regionów Północnego Kaukazu ósmego okręgu federalnego - północnokaukaskiego. W jego skład weszły: Czeczenia, Dagestan, Inguszetia, Kabardo-Bałkaria, Karaczajo-Czerkiesja i Północna Osetia, a także Kraj Stawropolski, gdzie leży Kisłowodsk. Na swojego przedstawiciela w nowym okręgu Miedwiediew wyznaczył Aleksandra Chłoponina, jednocześnie mianowanego na stanowisko wicepremiera.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Putin: czas ekstremistów na Kaukazie mija
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Putin: czas ekstremistów na Kaukazie mija
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.