Putin rozmawia z prezydentem Azerbejdżanu

Putin rozmawia z prezydentem Azerbejdżanu
(fot. Global Panorama / (CC BY-SA 2.0) / flickr.com)
PAP / pk

Rosję bardzo niepokoją najnowsze starcia między Azerami i Ormianami w Górskim Karabachu - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow po przeprowadzonych w sobotę w Soczi oddzielnych rozmowach Władimira Putina z prezydentami Azerbejdżanu i Armenii.

Według niego tematem obu spotkań była niestabilna sytuacja w tym konfliktowym regionie. Pieskow nie wykluczył, że w niedzielę może dojść w Soczi do trójstronnych negocjacji Putina z obydwoma prezydentami - Ilhamem Alijewem z Azerbejdżanu i Serżem Sarkisjanem z Armenii.

Po starciach na przebiegającej przez Górski Karabach linii demarkacyjnej, co spowodowało liczne ofiary śmiertelne, Armenia ostrzegła przed możliwością jej nowej wojny z Azerbejdżanem. Erywań żąda od Baku dotrzymania warunków uzgodnionego w 1994 roku zawieszenia broni.

Należąca formalnie do Azerbejdżanu Republika Górskiego Karabachu nie jest uznawana za samodzielny podmiot prawa międzynarodowego, ale od czasu konfliktu zbrojnego z lat 90. zamieszkują ją niemal wyłącznie Ormianie. Sprzymierzona z Armenią Rosja utrzymuje na jej terytorium ponad 3 tys. swych żołnierzy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Putin rozmawia z prezydentem Azerbejdżanu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.