Roboty obsługujące gości w restauracji dotarły do Włoch. Zobaczcie, co potrafią

Roboty obsługujące gości w restauracji dotarły do Włoch. Zobaczcie, co potrafią
(fot. pixabay)
PAP / kw

Roboty serwujące posiłki w restauracjach w niektórych krajach dotarły do Włoch. Obsługują gości w barze w Rapallo koło Genui, gdzie bywał Ernest Hemingway. "Prawdopodobnie pierwsi we Włoszech, a na pewno w Ligurii, mamy je w lokalu"- powiedział jego właściciel.

Fartuszek, chusteczka na szyi i taca - tak wygląda humanoidalny robot Xiao Ai.

DEON.PL POLECA

"Kelnerka" w historycznym lokalu na Riwierze Liguryjskiej sprawnie, posuwistym krokiem porusza się wśród stolików przynosząc na tacy talerze i filiżanki z kawą. Mówi klientom: "Oto wasze zamówienie", życzy smacznego i prosi ich by zdjęli talerze i napoje z jej tacy, a następnie dotknęli jej dłoni, co jest komunikatem, że może już odjechać.

Potrafi również zaśpiewać piosenkę urodzinową, gdy przynosi do stołu tort ze świeczkami.

Kiedy ktoś staje jej na drodze, przeprasza i mówi żartobliwie: "zawadzasz mi".

Klienci baru powiedzieli włoskim mediom, że choć to dziwne uczucie być obsługiwanym przez robota, niespodzianka, jaka ich spotkała jest znakomita.

Xiao Ai pochodzi z Chin, a jej koszt to tysiąc euro.

Właściciel baru - Chińczyk - podkreślił, że robot nie zastąpi całkowicie kelnerów w pracy, ale - jak dodał - "może pomóc kolegom". "Nikogo z obsługi nie zwolnimy"- zapewnił.

Zamówienia przyjmują prawdziwi kelnerzy. Roboty wkraczają do akcji dopiero wtedy, gdy talerze trafiają na ich tacę i otrzymują polecenie, do którego stolika mają je zanieść. Potrafią też odpowiedzieć na podstawowe pytania podobnie, jak asystent głosowy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Roboty obsługujące gości w restauracji dotarły do Włoch. Zobaczcie, co potrafią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.