Rosja do Kijowa o "zaprzestaniu przelewu krwi"

Rosja do Kijowa o "zaprzestaniu przelewu krwi"
(fot. EPA/Aleksiej Furman)
PAP / drr

Rosja zaapelowała w poniedziałek do władz w Kijowie o zaprzestanie "rozlewu krwi" w południowo-wschodniej Ukrainie, wycofanie stamtąd wojska i rozpoczęcia rozmów na temat dróg wyjścia z kryzysu politycznego.

W oświadczeniu rosyjskiego MSZ wskazano też na groźbę katastrofy humanitarnej w miastach zablokowanych przez armię, która przeciwstawia się prorosyjskim aktywistom.

Pacyfikacją nazwało rosyjskie MSZ działania ukraińskich sił, podkreślając, że powodują one nowe ofiary wśród ludności cywilnej i mogą doprowadzić do katastrofy humanitarnej. Według rosyjskiego MSZ w zablokowanych miastach już brakuje lekarstw, zaczynają się problemy z dostawami żywności.

MSZ Rosji apeluje do władz w Kijowie, "by się opamiętały, zaprzestały rozlewu krwi, wycofały siły i zasiadły do stołu rozmów, aby zacząć dialog o sposobach rozwiązania politycznego kryzysu".

Kijów prowadzi operację przeciwko prorosyjskim separatystom na wschodzie kraju. MSW Ukrainy poinformowało w poniedziałek, że w operacji przeciwko separatystom w Słowiańsku zginęło czterech wojskowych ukraińskich, a ok. 30 zostało rannych. Według resortu są także ofiary wśród ludności cywilnej. Ich liczby nie podano. P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zarzuca Rosji prowadzenie wojny przeciwko Ukrainie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rosja do Kijowa o "zaprzestaniu przelewu krwi"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.