Rosja: jednostronne działania w Syrii

Rosja: jednostronne działania w Syrii
(fot.PAP/EPA/SANA / HANDOUT)
PAP / JM

Rosyjskie MSZ ostrzegło w poniedziałek, że Rosja podejmie jednostronne działania przeciwko rebeliantom naruszającym rozejm w Syrii, jeśli Moskwa nie osiągnie porozumienia z USA co do mechanizmu wykrywania naruszeń zawieszenia broni i zapobiegania im.

Resort ocenił zarazem, że porozumienie o rozejmie, które weszło w życie 27 lutego, jest w zasadzie respektowane.

DEON.PL POLECA

Rosja i USA, które współprzewodniczą Międzynarodowej Grupie Wsparcia Syrii, dotychczas nie były w stanie porozumieć się w sprawie warunków zapobiegania wszelkim przypadkom naruszania rozejmu.

"Zarazem szczegółowy monitoring wskazuje, że wiele milicji bojowników (w Syrii) odchodzi od przestrzegania rozejmu, narusza go i nie tylko nie dystansuje się od Frontu al-Nusra, lecz przeciwnie, współpracuje z nim" - głosi oświadczenie MSZ.

Front al-Nusra i Al-Kaida, uznane za ugrupowania terrorystyczne, nie zostały objęte uzgodnionym przez USA i Rosję rozejmem, dlatego mogą być kontynuowane ataki przeciwko tym organizacjom.

Wcześniej rosyjski sztab generalny ostrzegł, że już od wtorku może w trybie jednostronnym zacząć odpowiadać zbrojnie na naruszanie rozejmu w Syrii, jeśli Amerykanie nie zechcą skoordynować zasad kontroli wstrzymania działań zbrojnych.

Strona rosyjska zaproponowała USA przeprowadzenie jak najszybciej spotkania w celu omówienia porozumienia dotyczącego mechanizmu kontroli rozejmu w Syrii; zastrzegła, że przy braku odpowiedzi Rosja będzie działać sama.

Szef głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generał Siergiej Rudskoj powiedział, że rosyjsko-amerykańskie konsultacje przeprowadzone 18 marca w Ammanie wyjawiły brak gotowości USA do merytorycznego omówienia kontroli rozejmu w Syrii.

"Opóźnianie wejścia w życie ustalonych zasad reagowania na naruszanie zawieszenia działań zbrojnych w Syrii jest nie do przyjęcia. W następstwie prowokacyjnych akcji i ostrzałów każdego dnia giną tam ludzie" - powiedział Rudskoj.

Zaznaczył, że jeśli Rosja nie otrzyma odpowiedzi USA na swoje propozycje w sprawie kontroli zawieszenia broni, jest gotowa od wtorku, 22 marca, do stosowania w trybie jednostronnym siły przeciw zbrojnym ugrupowaniom systematycznie naruszającym rozejm w Syrii. Przypomniał, że Rosja skierowała do Amerykanów stosowne propozycje 25 lutego.

"Przy braku reakcji USA na te propozycje Federacja Rosyjska przystąpi od 22 marca do jednostronnego stosowania zasad przewidzianych w porozumieniu" - powiedział.

Zdaniem generała Rudskiego spotkanie delegacji Rosji i USA mogłoby się odbyć w Moskwie lub w innym dogodnym miejscu.

W reakcji na rosyjskie sugestie cytowany przez agencję Reuters przedstawiciel władz amerykańskich powiedział, że wszelkie uwagi Rosji dotyczące naruszania rozejmu obowiązującego od trzech tygodni w Syrii zostały już załatwione w sposób konstruktywny.

"Widzieliśmy doniesienia mediów na temat obaw Rosji dotyczących naruszania rozejmu. Ktokolwiek czyni takie uwagi, musi być niedoinformowany, gdyż sprawy te były już omawiane szczegółowo i w dalszym ciągu są omawiane w sposób konstruktywny" - powiedział w Genewie agencji Reuters niewymieniony z nazwiska przedstawiciel władz USA.

W ubiegłym tygodniu na temat zawieszenia broni w Syrii oraz konieczności lepszego skoordynowania działań na rzecz jego utrzymania rozmawiali szefowie dyplomacji Rosji i USA: Siergiej Ławrow i John Kerry. Uzgodnili, że potrzebne jest "pogłębienie współpracy" między Rosją a USA oraz lepsza koordynacja działań, także w sferze wojskowej, w Syrii, aby można było dopilnować respektowania zawieszenia broni i zapobiegać łamaniu rozejmu.

Rosyjski MSZ potwierdził, że ustalono, iż Kerry złoży roboczą wizytę w Moskwie w tym tygodniu. Głównym tematem rozmów ma być sytuacja w Syrii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rosja: jednostronne działania w Syrii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.