Rosja o możliwym rozwiązaniu kryzysu

Rosja o możliwym rozwiązaniu kryzysu
(fot. PAP/EPA/ANASTASIA VLASOVA)
PAP / mm

Rosja spodziewa się, że liderzy samoobrony na Ukrainie - jak Moskwa nazywa prorosyjskich separatystów - zastosują się do założeń "mapy drogowej" OBWE, jeśli Kijów wstrzyma operację wojskową w południowo-wschodnich regionach kraju.

"Uważamy za nadzwyczaj ważne jak najszybsze przystąpienie do realizacji +mapy drogowej+. Kluczowe znaczenie ma jej założenie dotyczące zaprzestania przemocy, co wymaga wstrzymania prowadzonych przez Kijów akcji karnych w południowo-wschodniej części kraju" - oświadczyło we wtorek rosyjskie MSZ.

Podkreśliło, że Kijów powinien wycofać z terenu wojsko i inne formacje zbrojne. "Żądamy, by przestano straszyć ludność cywilną użyciem siły i groźbą jej użycia" - pisze rosyjskie MSZ.

"Liczymy na to, że w przypadku realizacji przez Kijów takich działań liderzy samoobrony Donbasu i Ługańska zareagują pozytywnie" - oświadczył rosyjski resort spraw zagranicznych.

Wcielenie w życie założeń "mapy drogowej" Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie stworzyłoby, zdaniem rosyjskiego MSZ, warunki do rozpoczęcia "szerokiego dialogu narodowego z udziałem wszystkich sił politycznych i regionów Ukrainy, skierowanego na pojednanie i całościową reformę konstytucyjną, która mogłaby zapobiec dalszemu staczaniu się kraju ku katastrofie".

Po zeszłotygodniowych rozmowach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie przewodniczący OBWE przedstawił wszystkim sygnatariuszom porozumienia genewskiego z 17 kwietnia (UE, Ukraina, USA, Rosja) "mapę drogową" mającą na celu rozwiązanie ukraińskiego kryzysu. Przewiduje ona wstrzymanie ognia, deeskalację napięcia, nawiązanie dialogu i przeprowadzenie wyborów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rosja o możliwym rozwiązaniu kryzysu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.