Rosja/ Podczas demonstracji żon żołnierzy zatrzymano wielu dziennikarzy, w tym zagranicznych

Rosja/ Podczas demonstracji żon żołnierzy zatrzymano wielu dziennikarzy, w tym zagranicznych
PAP / pzk

Podczas sobotniej demonstracji żon żołnierzy, która odbyła się w centrum Moskwy zatrzymano co najmniej 27 osób, z czego większość stanowili dziennikarze; są wśród nich przedstawiciele zagranicznych mediów – poinformował niezależny od władz na Kremlu rosyjskojęzyczny portal Meduza.

Manifestacja została zorganizowana przez stowarzyszenie ‘Droga do domu’ – organizację żon żołnierzy powołanych na wojnę przez reżim Putina. Demonstracje odbywają się cyklicznie w każdą sobotę, ta była dziewiątą z rzędu. Sobotni wiec został zorganizowany z okazji 500. dnia ogłoszenia mobilizacji w Rosji. Demonstrujący zebrali się w przy Grobie Nieznanego Żołnierza i złożyli kwiaty pod Wiecznym Ogniem. W akcji wzięło udział około 200 osób. Przed wiecem moskiewska prokuratura ostrzegła przed odpowiedzialnością za wzywanie do udziału w „nieuzgodnionych imprezach masowych”.
Meduza zaprezentowała zdjęcia i krótkie filmy, na których widać, że na Placu Maneżowym w pobliżu Kremla policjanci prowadzą mężczyzn w kamizelkach z napisem ‘Prasa’ do samochodów policyjnych. „Praktycznie wszyscy dziennikarze płci męskiej zostali zatrzymani” – poinformował kanał SOTA na Telegramie.

Wśród zatrzymanych byli pracownicy zagranicznych mediów, w tym agencji Agence France-Presse i Associated Press, holenderskich mediów publicznych NOS czy niemieckiego tygodnika ‘Der Spiegel’ – relacjonowała AFP. Do policyjnych wozów ‘zaproszono’ także działaczy ruchu ‘O prawa człowieka’. Zostali oni przewiezieni na posterunek policji w historycznej dzielnicy Moskwy, Kitaj-gorod. Meduza poinformowała, że wkrótce potem wszyscy zatrzymani zostali wypuszczeni.
Obserwatorzy twierdzą, że policja zatrzymała siedmiu innych dziennikarzy relacjonujących wiec w pobliżu sztabu wyborczego Władimira Putina na ulicy Pokrowka, przewieziono ich na komisariat w dzielnicy Basmannej.
Stowarzyszenie ‘Droga do Domu’ domaga się od prezydenta Rosji Władimira Putina podpisania dekretu o zakończeniu mobilizacji – przypomniała Meduza.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Alosza Awdiejew

Dwie strony życia, dwa ustroje – jeden niesamowity los

Człowiek orkiestra, człowiek instytucja, kochany przez publiczność Alosza Awdiejew opowiada o tym, jak stał się Polakiem z wyboru. Jak przetrwał wojnę, dzięki komu odebrał „czerwone” wychowanie...

Skomentuj artykuł

Rosja/ Podczas demonstracji żon żołnierzy zatrzymano wielu dziennikarzy, w tym zagranicznych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.