Rosja twierdzi, że udaremniła zamach

Rosja twierdzi, że udaremniła zamach
(fot. amysept/flickr.com/CC)
7 lat temu
PAP / psd

Narodowy Komitet Antyterrorystyczny (NAK), rządowy organ koordynujący walkę z terroryzmem w Rosji, ogłosił w czwartek, że służby specjalne udaremniły zamach, który miał być przeprowadzony w czasie zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 roku.

Planowanie zamachu NAK zarzucił przywódcy islamskich rebeliantów na Północnym Kaukazie Doku Umarowowi, a o jego wspieranie oskarżył Gruzję.

Narodowy Komitet Antyterrorystyczny przekazał, że na terytorium Abchazji wykryto 10 schowków, w których znaleziono duże ilości broni, amunicji i materiałów wybuchowych, w tym dwa przeciwpancerne sterowane pociski rakietowe oraz trzy przenośne wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Igła i Strieła.

Według NAK w dostawy części uzbrojenia - 300 detonatorów, które przerzucono z Gruzji - "mogły być zamieszane gruzińskie służby specjalne", z którymi ściśle współpracuje "szef międzynarodowej organizacji terrorystycznej" Doku Umarow.

Narodowy Komitet Antyterrorystyczny podał, że w latach 2012-14 rebelianci zamierzali przerzucić ten arsenał do Soczi w celu dokonania zamachów terrorystycznych zarówno w trakcie olimpiady, jak i w okresie przygotowań do igrzysk.

NAK poinformował również, że w Abchazji zatrzymano trzech emisariuszy Emiratu Kaukaskiego, islamskiego państwa proklamowanego w 2007 roku przez Umarowa.

"Wycofanie z przestępczego obrotu pokaźnego arsenału broni, amunicji i materiałów wybuchowych jest poważnym ciosem w terrorystyczne podziemie, które nie porzuca planów zerwania olimpiady w Soczi i zdestabilizowania sytuacji w regionie północnokaukaskim" - oznajmił Narodowy Komitet Antyterrorystyczny.

Umarow od 2006 roku stoi na czele rebeliantów w Czeczenii. W 2007 roku ogłosił się "emirem Emiratu Kaukaskiego". W ten sposób chciał podkreślić, że toczy walkę nie tylko o niepodległość Czeczenii, ale całego Kaukazu. Zapowiedział też utworzenie niezależnego państwa na muzułmańskim Północnym Kaukazie, z prawem opartym na szariacie. Oprócz Czeczenii w jego skład miałyby wejść Inguszetia, Dagestan, Osetia, Kabardo-Bałkaria i Karaczajo-Czerkiesja.

Umarow przyznał się do zorganizowania wszystkich największych zamachów w Rosji w ostatnich latach, w tym tego w moskiewskim metrze w marcu 2010 roku, gdzie zginęło 40 osób, a 168 zostało rannych, oraz tego na lotnisku Domodiedowo w styczniu 2011 roku, kiedy śmierć poniosło 37 osób, a ponad 180 doznało obrażeń.

W ciągu ostatnich 10 lat Moskwa co najmniej osiem razy informowała o zabiciu Umarowa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosja twierdzi, że udaremniła zamach
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Rosja twierdzi, że udaremniła zamach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.