Rosjanie nie wjadą już na podstawie dowodu

Rosjanie nie wjadą już na podstawie dowodu
(fot. ladybeames / Foter / CC BY-NC)
PAP / ptsj

Rząd ukraiński zaostrza od 1 marca przepisy dotyczące podróżowania Rosjan na terytorium Ukrainy, zobowiązując ich, by wjeżdżali tu wyłącznie na podstawie paszportu zagranicznego, a nie - jak dotychczas - na podstawie odpowiednika dowodu osobistego.

Rozporządzenie rządowe z datą 30 stycznia ukazało się na portalu Rady Ministrów Ukrainy we wtorek. Premier Arsenij Jaceniuk wyjaśnił, że zmiany te podyktowane są koniecznością wzmocnienia kontroli na granicy ukraińsko-rosyjskiej oraz "wprowadzenia europejskich zasad przekraczania granicy, w tym także przez obywateli Federacji Rosyjskiej"

Do tej pory pełnoletni obywatele Rosji mogli wjeżdżać na Ukrainę okazując na granicy tzw. paszport wewnętrzny, czyli dowód osobisty. Osoby do lat 14 mogły przy tym wylegitymować się wyłącznie świadectwem urodzenia.

Jaceniuk przypomniał, że w przeszłości o podróżowanie między dwoma państwami wyłącznie na podstawie paszportów zagranicznych nawoływał prezydent Rosji Władimir Putin. "Cóż, jego prośby zostały wysłuchane" - stwierdził Jaceniuk.

Premier polecił, by służby graniczne rozpoczęły kontrolowanie terminu pobytu obywateli rosyjskich na terytorium Ukrainy, zaś MSZ ma przekazać informacje o nowych regulacjach stronie rosyjskiej.

Podczas narady u Jaceniuka szef Państwowej Służby Granicznej Wiktor Nazarenko poinformował, że w ubiegłym roku jego resort nie zezwolił na wjazd na Ukrainę ponad 46 tys. cudzoziemców. Wśród nich 15,5 tys. było obywatelami Federacji Rosyjskiej. Od początku bieżącego roku na Ukrainę nie wpuszczono 432 Rosjan. 318 osób zostało zatrzymanych ze względu na podejrzenia o działalność terrorystyczną - przekazał.

Według rosyjskich mediów paszporty zagraniczne posiada 15-20 proc. mieszkańców Rosji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosjanie nie wjadą już na podstawie dowodu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.