Roskosmos: nie planujemy ewakuacji ISS

Roskosmos: nie planujemy ewakuacji ISS
(fot. PAP/EPA/NASA TV / HANDOUT)
PAP / pk

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos zapowiedziała w środę, że nie planuje ewakuacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), gdzie w amerykańskim segmencie doszło do wycieku amoniaku. W związku z tym załogę przeniesiono do części rosyjskiej, gdzie spędzi noc.

Roskosmos podkreśla, że sytuacja jest opanowana, a sześciu członków załogi (trzech Rosjan, dwóch Amerykanów i Włoch) jest bezpiecznych w rosyjskim segmencie ISS. Agencja dodała, powołując się na inżyniera pokładowego Aleksandra Samokutajewa, że amerykańska załoga pozostanie w rosyjskiej części na noc.

DEON.PL POLECA
- Zagraniczni koledzy przygotowują się do nocowanie u nas. (...) Mamy się dobrze. Sytuacja jest pod kontrolą - raportował Roskosmosowi Samokutajew, zapytany z Ziemi o stan załogi.

- Nie bierzemy pod uwagę ewakuacji. Personel jest bezpieczny w rosyjskim segmencie. Sytuacja jest stale monitorowana - mówił wcześniej agencji TASS szef Roskosmosu Oleg Ostapienko. Dodał, że o sprawie zostały poinformowane władze w Moskwie, w tym wicepremier Dmitrij Rogozin.

DEON.PL POLECA

Do zdarzenia doszło o godz. 9.44 czasu polskiego, kiedy z systemu chłodzącego w amerykańskim segmencie wyciekł amoniak. Roskosmos podał, że po ewakuacji amerykańskich kosmonautów w rosyjskiej części stacji poziom zanieczyszczeń powietrza utrzymuje się w bezpiecznych normach i załodze nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.

Przedstawiciele rosyjskiej agencji kosmicznej podkreślili też, że decyzję o przeprowadzeniu jakichkolwiek prac naprawczych w amerykańskim segmencie będą podejmowane przez specjalistów z USA.

Tymczasem rosyjskich informacji nie potwierdza amerykańska agencja kosmiczna NASA.

- Nie potwierdzamy tego (wycieku amoniaku). Zaobserwowaliśmy spadek ciśnienia w obwodzie systemu chłodzenia, dlatego mogli (Rosjanie) uznać, że to wyciek. Sytuacja jest analizowana przez specjalistów - podała NASA cytowana przez agencję TASS.

ISS jest projektem, w którym bierze udział 15 państw, z czego największy wkład ma Rosja i USA. Stacja była przez długi czas symbolem współpracy Moskwy z Waszyngtonem, jaka nastąpiła po zimnej wojnie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Roskosmos: nie planujemy ewakuacji ISS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.