"Rzeczpospolita": Europosłowie pod kontrolą

"Rzeczpospolita": Europosłowie pod kontrolą
(fot. fdecomite / flickr.com)
PAP / wm

W przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsze spotkanie nadzwyczajnej grupy eurodeputowanych, która ma przygotować antykorupcyjne reguły obowiązujące posłów do Parlamentu Europejskiego, dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Jerzy Buzek, który stanął na czele komisji, powiedział "Rzeczpospolitej", że proponuje utworzenie obowiązkowego rejestru lobbystów, kodeksu postępowania posłów, a także wprowadzenie jasnych zasad dotyczących dochodów z dodatkowej, pozaparlamentarnej pracy.

Poza tym przewodniczący Parlamentu Europejskiego chce nałożenia na sprawozdawców projektów ustaw obowiązku przedstawiania listy wszelkich ich kontaktów z osobami, które chcą wpłynąć na akt prawny. Powinna też powstać komisja etyki, a założenia reformy mają być gotowe do czerwca.

"Rzeczpospolita" przejrzała deklaracje interesów finansowych 50 polskich eurodeputowanych i zapytała ich o dodatkowe żródła dochodów lub innych korzyści materialnych. Nie ma w nich nic, co rodziłoby podejrzenie konfliktu interesów, pisze gazeta.

Większość polskich eurodeputowanych nie wykonuje żadnych innych zajęć poza posłowaniem. Jeśli zarabiają dodatkowo, to zazwyczaj wykładami na uczelniach. Dwóch ma gospodarstwa rolne, a niektórzy zarabiają okazjonalnie, na tekstach publikowanych w prasie.

Postulowane więc przez Buzka ograniczenia w wykonywaniu dodatkowych zajęć Polakom nie zaszkodzą, konkluduje gazeta. Przewiduje natomiast, że duży opór stawią niemieccy chadecy z CDU, jako że ta partia związana jest z wielkim biznesem, a udział eurodeputowanych w radach nadzorczych czy nawet zarządach różnego rodzaju spółek czy fundacji to już tradycja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Rzeczpospolita": Europosłowie pod kontrolą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.