Sąd: Merkel musi ujawnić poufne rozmowy z dziennikarzami

Sąd: Merkel musi ujawnić poufne rozmowy z dziennikarzami
(fot. PAP / EPA / PHILIPP GUELLAND)
PAP / ml

Kanclerz Angela Merkel musi udzielić mediom informacji o swoich poufnych kontaktach z wybranymi dziennikarzami oraz o tematach tych rozmów - orzekł sąd administracyjny w Berlinie, przychylając się do wniosku redaktora berlińskiej gazety "Tagesspiegel".

O wyroku sądu poinformował w najnowszym wydaniu tygodnik "Der Spiegel".
Obowiązek poinformowania zainteresowanych dotyczy zdaniem sądu nie tylko Merkel, lecz także jej współpracowników. Sędziowie nie dopatrzyli się przesłanek przemawiających za zachowaniem tych kontaktów w tajemnicy i nakazali poinformowanie o miejscu, czasie, uczestnikach i omawianych podczas tych spotkań tematach. Za poufne sąd uznał jedynie dokładną treść backgroundowych rozmów - czytamy w "Spieglu".
Dziennikarz "Tagesspiegla" domagał się ujawnienia przez szefową rządu i jej urząd kanclerski listy dziennikarzy, którzy uczestniczyli w poufnych rozmowach na temat Brexitu, kryzysu migracyjnego oraz antyislamskiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD).
Decyzja sądu zapadła 22 grudnia. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny - urząd kanclerski odwołał się do Wyższego Sądu Administracyjnego.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sąd: Merkel musi ujawnić poufne rozmowy z dziennikarzami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.