Samolot Rosji naruszył przestrzeń powietrzną Turcji

Samolot Rosji naruszył przestrzeń powietrzną Turcji
(fot. BWJones / Foter / CC BY-NC-ND)
PAP / psd

Rosyjski samolot wojskowy naruszył w sobotę turecką przestrzeń powietrzną w pobliżu syryjskiej granicy - poinformowało w poniedziałek MSZ Turcji. Samolot został przechwycony przez dwa tureckie myśliwce F-16.

Resort dyplomacji Turcji zaprotestował przeciwko incydentowi i wezwał ambasadora Rosji w Ankarze. Turcja zażądała od Rosji, by incydent z naruszeniem przestrzeni powietrznej więcej się nie powtórzył. W przeciwnym razie - jak to ujęto - Moskwa "będzie odpowiedzialna za wszelki niepożądany incydent, do którego może dojść".

Minister spraw zagranicznych Turcji Feridun Sinirlioglu rozmawiał przez telefon ze swym rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem, któremu przekazał takie samo stanowisko w tej sprawie - głosi komunikat MSZ w Ankarze, na który powołuje się AFP. Szef tureckiej dyplomacji rozmawiał o incydencie także z kluczowymi partnerami z państw NATO - podała agencja Reutera.

Sinirlioglu ma omówić tę kwestię także z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

W minionym tygodniu rosyjskie siły powietrzne rozpoczęły ataki w Syrii. Moskwa tłumaczy, że rozpoczęte 30 września naloty są wymierzone w dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) i inne grupy powiązane np. z Al-Kaidą. Jednak koalicja pod wodzą USA, która od roku atakuje z powietrza cele IS w Syrii i Iraku, zarzuca Rosji atakowanie opozycji syryjskiej, walczącej o obalenie reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Samolot Rosji naruszył przestrzeń powietrzną Turcji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.