Samoloty Qantas od poniedziałku w powietrzu

Samoloty Qantas od poniedziałku w powietrzu
(fot. EPA/MICK TSIKAS)
PAP/ ad

Samoloty australijskich linii lotniczych Qantas, uziemione wskutek strajku pilotów, mechaników i personelu naziemnego, wystartują ponownie w poniedziałek z lotnisk na całym świecie. Strajkujących zobowiązała do tego decyzja organu arbitrażowego w Sidney.

Sędzia komisji arbitrażowej Goeffrey Guidice oświadczył po ogłoszeniu decyzji: "Musieliśmy uczynić wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec jeszcze większym stratom linii lotniczych i przemysłu turystycznego".

Uziemienie wszystkich 108 samolotów Qantasu na 22 lotniskach świata spowodowało w ciągu weekendu straty dla turystyki oceniane na ok. 86 milionów dolarów.

Komisja arbitrażowa wyznaczyła dyrekcji linii Qantas i związkom zawodowym pilotów, mechaników i personelu naziemnego 21-dniowy termin na dokończenie negocjacji. Jeśli w tym czasie nie osiągną porozumienia, komisja narzuci im swój werdykt.

Personel protestuje w ten sposób przeciwko zapowiedzianej restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Dyrekcja uznała za nieodzowne zwolnienie tysiąca pracowników w związku z deficytem w dziale przewozów międzynarodowych spowodowanym konkurencją tanich linii lotniczych.

Sekretarz Australijskiej Rady Związków Zawodowych Jeff Lawrence oświadczył po ogłoszeniu werdyktu komisji arbitrażowej, że personel Qantas zadba o dobre funkcjonowanie australijskich linii lotniczych w 21-dniowym okresie rokowań między związkami a przedsiębiorstwem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Samoloty Qantas od poniedziałku w powietrzu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.