Sarkozy chce reformy Schengen i ochrony rynku

Sarkozy chce reformy Schengen i ochrony rynku
PAP / drr

Ubiegający się o reelekcję prezydent Francji Nicolas Sarkozy w niedzielnym wystąpieniu wezwał do reformy traktatu z Schengen oraz ustanowienia przepisów skłaniających rządy europejskie do kupowania dóbr wyprodukowanych w UE.

Przemawiając do blisko 50 tys. swoich zwolenników w Villepinte na przedmieściach Paryża, Sarkozy powiedział, że w obecnej sytuacji gospodarczej i społecznej Europa, która nie kontroluje tego, kto wkracza na jej terytorium, nie może też pozwolić sobie na godne potraktowanie imigrantów ani zagwarantować im opieki społecznej.

Prezydent, który - jak wyjaśnia EFE - musi zdobyć głosy prawicowego elektoratu, by móc konkurować z wyborach z kandydatem socjalistów Francois Hollande'em, wezwał do renegocjacji traktatu z Schengen, który jego zdaniem powinien zostać "zreformowany w sposób podobny jak (przepisy) odnoszące się do euro". Sarkozy chce Europy, w której panuje "wspólna dyscyplina i kontrola granic", a kraje, które nie zastosują się do nowych wytycznych w sprawie imigracji, powinny zostać "ukarane, zawieszone lub wykluczone" ze strefy Schengen.

W sferze gospodarczej Sarkozy domaga się kroków wzorowanych na przyjętym w 1933 roku przez Kongres USA akcie nakazującym amerykańskiej administracji federalnej preferencyjny zakup dóbr wyprodukowanych w USA (Buy American Act). Prezydent zapowiedział, że Francja zażąda od Europy, by również wprowadziła takie protekcjonistyczne przepisy.

DEON.PL POLECA

Jeśli w ciągu 12 miesięcy Unia nie poczyni postępów w tej sprawie, "Francja wprowadzi jednostronnie taką regułę, do czasu gdy zakończą się negocjacje" - ostrzegł Sarkozy.

Agencja AFP przypomina, że protekcjonistyczne przepisy stosują Chiny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sarkozy chce reformy Schengen i ochrony rynku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.