Separatyści zajęli siedzibę władz w Ługańsku

Separatyści zajęli siedzibę władz w Ługańsku
(fot. EPA/ZURAB KURTSIKIDZE)
PAP / psd

Uzbrojeni prorosyjscy separatyści w Ługańsku ostrzelali we wtorek wieczorem obwodową delegaturę MSW Ukrainy i po krótkim szturmie przejęli nad nią kontrolę - doniosły lokalne media. Siły separatystyczne opanowały tym samym najważniejsze budynki w tym mieście.

Gmach MSW zaatakowało ok. 500 osób. W budowlę rzucano granatami hukowymi i petardami oraz strzelano z broni automatycznej. Doniesienia nie mówią o ofiarach ani rannych.

Separatyści domagali się m.in. dymisji komendanta obwodowego milicji Wołodymyra Husawskiego. Obecni na miejscu dziennikarze przekazali, że komendant ugiął się pod ich naciskami i podpisał wniosek o zwolnienie.

Wcześniej terroryści z bronią w ręku opanowali w Ługańsku siedzibę administracji obwodowej, prokuraturę i wkroczyli do lokalnej państwowej stacji telewizyjnej, gdzie zażądali czasu antenowego na odczytanie oświadczenia do mieszkańców regionu.

Dopuszczeni przed kamery przedstawiciele separatystów zaapelowali do ludzi, by nie ulegali panice. Swoje działania objaśnili przygotowaniami do referendum w sprawie niepodległości obwodu, które chcą przeprowadzić 11 maja.

"Drodzy rodacy! Jako przedstawiciel milicji ludowej wolnego obwodu ługańskiego, który w przyszłości stanie się republiką, chcę poinformować, że opanowaliśmy i kontrolujemy budynki administracji obwodowej i prokuratury. Kontynuujemy wyzwalanie wielu innych instytucji. Dlatego proszę, byście nie panikowali. Przygotowujemy się do referendum, które odbędzie się 11 maja. Każdy powinien pomyśleć i dokonać wyboru" - oświadczył Wiaczesław Pietrow ze sztabu separatystów.

Siedzibę administracji obwodowej prorosyjsko nastawiony tłum opanował kilka godzin wcześniej. Z budynku, w którym wyłamano drzwi i wybito okna, zerwano ukraińską flagę i wywieszono na jej miejscu flagę rosyjską. Milicja nie stawiła oporu uczestnikom ataku.

Na opór milicji separatyści nie natrafili także podczas podjętego wieczorem szturmu na obwodową prokuraturę. Tutaj także powybijano okna i wyłamano drzwi oraz wciągnięto na maszt flagę Rosji.

Od początku kwietnia prorosyjscy separatyści okupują w Ługańsku siedzibę Służby Bezpieczeństwa.

Na wschodniej Ukrainie, gdzie prorosyjscy terroryści kontrolują ważne instytucje państwowe w około dziesięciu miastach, władze z Kijowa prowadzą operację antyterrorystyczną, która nie przyniosła dotychczas żadnych sukcesów.

Zastępczyni sekretarza ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Wiktoria Siumar przyznała we wtorek, że walka z separatystami jest utrudniona, gdyż milicja w obwodach donieckim i ługańskim otwarcie sabotuje rozkazy ze stolicy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Separatyści zajęli siedzibę władz w Ługańsku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.