Spotkanie szefów MSZ w 25. rocznicę Trójkąta Weimarskiego

Spotkanie szefów MSZ w 25. rocznicę Trójkąta Weimarskiego
(fot. EPA/MARTIN SCHUTT)
PAP / psd

Chcemy wzmocnić UE i fundamenty integracji europejskiej - zaznaczyli w niedzielę we wspólnym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji. Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski zaproponował intensyfikację prac formatu.

Z kolei szef francuskiego MSZ Jean-Marc Ayrault mówił, że Francja zaproponuje spotkanie Trójkąta Weimarskiego "na najwyższym szczeblu" w listopadzie.

DEON.PL POLECA
W niedzielę przypada 25. rocznica ustanowienia Trójkąta Weimarskiego, w skład którego wchodzą Polska, Niemcy i Francja. Z tej okazji na zamku Ettersburg koło Weimaru doszło do spotkania szefów dyplomacji państw Trójkąta. W rozmowach oprócz Waszczykowskiego i Ayrault wziął udział Frank-Walter Steinmeier.

Minister Waszczykowski na wspólnej konferencji prasowej z szefami MSZ Francji i Niemiec podkreślił, że podczas rozmów przedstawił pozytywną ocenę Trójkąta Weimarskiego, ale uznał, że Trójkąt - szczególnie w obecnej sytuacji międzynarodowej - zasługuje na więcej i dlatego zaproponował "jeszcze większą intensyfikację prac" tego formatu.

DEON.PL POLECA

Szef polskiej dyplomacji zaproponował zarówno spotkania na szczeblu prezydenckim i rządowym, jak i w formule eksperckiej. "Przedstawiłem koncepcję konsultacji. Możemy spotykać się od czasu do czasu przed Radami Europejskimi, Radami ds. Zagranicznych bądź innymi ważnymi wydarzeniami" - mówił Waszczykowski.

Jak relacjonował, że zaproponował także wizyty trójstronne w krajach trzecich oraz wspólne programy humanitarne. "Możemy mieć koordynatorów na poziomie technicznym w ministerstwach spraw zagranicznych, którzy by tę współpracę koordynowali. Możemy mieć też forum strategiczne, które koncepcyjnie opracowywałoby nowe propozycje" - powiedział szef polskiego MSZ.

Waszczykowski poinformował, że najważniejszym tematem niedzielnych rozmów był wynik czerwcowego referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie Brexitu i sytuacja w UE. "Polska jest i będzie w UE, ale chcemy, by ta Unia była lepsza" - zaznaczył. Podkreślił, że instytucje unijne "mają pomagać obywatelom, a nie odwrotnie". Jak mówił, podczas spotkania złożył wstępne propozycje dotyczące reformy Wspólnoty.

We wspólnym oświadczeniu szefowie dyplomacji Polski, Niemiec i Francji podkreślili konieczność zrozumienia przyczyn postaw eurosceptycznych w kontekście wyniku referendum w Wielkiej Brytanii. "Chcemy wzmocnić UE i fundamenty integracji europejskiej, udoskonalając ją i dowodząc jej zdolności do działania" - napisali.

Jak zaznaczyli, chcą pokazać, że Unia Europejska może osiągnąć więcej niż każde państwo w pojedynkę "zarówno w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, migracji i uchodźstwa, jak i zwiększania konkurencyjności, wzrostu oraz zatrudnienia, zwłaszcza wśród młodzieży".

Szefowie MSZ Polski, Niemiec i Francji zaznaczyli również potrzebę "europejskich cywilnych i wojskowych zdolności planistycznych i dowodzenia" dla swoich operacji reagowania kryzysowego. "Podkreślamy potrzebę trwałego rozwoju silnej i konkurencyjnej gospodarki obronnej w Europie" - dodali.

W deklaracji wskazano, że polityka gospodarcza musi podejmować "nowe wysiłki w dziedzinie nowych technologii oraz transformacji energetycznej, prowadzące do zwiększenia inwestycji publicznych i prywatnych tworzących miejsca pracy i zatrudnienie". Podkreślono potrzebę wzmocnienia wspólnego bezpieczeństwa energetycznego np. poprzez "elastyczną współpracę regionalną na wypadek zakłóceń dostaw".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spotkanie szefów MSZ w 25. rocznicę Trójkąta Weimarskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.