Super Mario. Nowy premier Włoch to wychowanek jezuitów

Super Mario. Nowy premier Włoch to wychowanek jezuitów
(fot. Presidenza della Repubblica, Attribution, via Wikimedia Commons)
Sobota, 08:00
CNA / kk

Pomimo poglądów, nowy premier jest również dobrym znajomym papieża Franciszka.

 Decyzja prezydenta Mattarelli zaskoczyła niektórych komentatorów, ale Mario Draghiemu udało się zdobyć zaufanie polityków, którzy zbudują nowy koalicyjny rząd.

Draghi w latach 2011-2019 zarządzał Europejskim Bankiem Centralnym. W tym czasie udało mu się poradzić z kryzysem ekonomicznym w strefie euro, czym zaskarbił sobie przydomek "Super Mario". Włosi ufają, że nowy premier pomoże teraz krajowej gospodarce.

Nowy premier Włoch jest osobą cenioną przez papieża Franciszka, który w czerwcu 2020 roku mianował go do Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, zajmującej się katolicką nauką społeczną. Chociaż Draghi określa się jako "liberalny socjalista", papież ceni jego wiedzę i umiejętności. Draghi był również bohaterem artykułu w jezuickim piśmie "La Civiltà Cattolica" w listopadzie 2019 roku, w którym doceniono jego polityczny styl, unikający chwytów retorycznych, oparty na głębokiej analizie i wizji.

Mario Draghi jest również wychowankiem jezuitów. W dzieciństwie uczęszczał do prowadzonej przez towarzystwo szkoły, której zawdzięcza, jak sam mówił w rozmowie z Radiem Watykańskim, wysokie standardy moralne.

Nowy premier podkreśla, że istotne dla niego nie jest sama wiedza, ale wdrażanie jej w służbę społeczeństwu. "Popełnicie błędy i będziecie musieli je korygować, bo świat jest skomplikowany" - mówi dwa lata temu do studentów w Mediolanie. "Mimo tego ufam, że wiecie, że decyzje oparte na wiedzy, odwadze i pokorze, zawsze ukazują cnotę".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
10,00 zł

Fratelli Tutti to tytuł, który Papież postanowił nadać swojej nowej encyklice poświęconej, jak czytamy w podtytule, „braterstwu” i „przyjaźni społecznej”. Oryginalny tytuł również w języku polskim pozostanie właśnie taki, a zatem nieprzetłumaczony – tak jak...

Skomentuj artykuł

Super Mario. Nowy premier Włoch to wychowanek jezuitów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.