Syria: krawy atak dżihadystów

Syria: krawy atak dżihadystów
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
PAP/ ed

Co najmniej 19 cywilów i ośmiu członków milicji lojalnej wobec reżimu Baszara el-Asada zginęło w czwartek w ataku na alawicką wioskę przeprowadzonym przez dżihadystów z Frontu al-Nusra i ich sojuszników - podało w piątek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Bojownicy Frontu al-Nusra, będącego syryjskim odgałęzieniem Al-Kaidy, i innych grup islamistycznych dokonali szturmu na zamieszkaną przez alawitów wieś Zara w centralnej prowincji Hama. "W czasie ataku wchodzili do domów, strzelali do rodzin, zabijając co najmniej 19 cywilów, w tym sześć kobiet" - powiedział AFP Rami Abdel Rahman stojący na czele Obserwatorium.

Zginęło także ośmiu członków proreżimowych milicji; wielu cywilów zostało uprowadzonych. Z alawizmu, czyli nurtu wywodzącego się z szyizmu i uznawanego przez sunnitów za heretycki, wywodzi się prezydent Syrii Asad.

Według Obserwatorium od czwartkowego szturmu wioska była celem kilkudziesięciu ataków z powietrza.

W Syrii od wybuchu wojny w 2011 roku, u której źródeł była rebelia przeciwko Asadowi, ścierają się siły reżimu w Damaszku, antyrządowych rebeliantów, dżihadystów i Kurdów. W syryjskiej wojnie zginęło ponad 270 tys. osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Syria: krawy atak dżihadystów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.