Syria: ofensywa koalicji arabsko-kurdyjskiej

Syria: ofensywa koalicji arabsko-kurdyjskiej
(fot. PAP/EPA/STR)
PAP/ ed

Arabsko-kurdyjska koalicja w Syrii ogłosiła we wtorek rozpoczęcie operacji mającej wyzwolić północną część syryjskiej prowincji al-Rakka z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego.

Rosja liczy na koordynację działań i wyparcie dżihadystów z miasta al-Rakka.

Al-Rakka pełni rolę samozwańczej stolicy Państwa Islamskiego w AFP podała, że ofensywa arabsko-kurdyjska ma wsparcie międzynarodowej koalicji pod wodzą USA. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że do godzin popołudniowych we wtorek w nalotach koalicji na miasto al-Rakka i tereny położone na północ od niego zginęło co najmiej 22 dżihadystów.

W reakcji Rosja ogłosiła, że jest gotowa do koordynacji działań ze Stanami Zjednoczonymi i arabsko-kurdyjską koalicją, by wyprzeć bojowników z Państwa Islamskiego z ich samozwańczej stolicy.

"Jesteśmy gotowi do takiej koordynacji - oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych Rosji Sergiej Ławrow w Uzbekistanie, cytowany przez agencję prasową Interfax. - Istnieje dziś możliwość takiej koordynacji".

"Al-Rakka jest jednym z celów koalicji antyterrorystycznej, wraz z Mosulem w Iraku. Jesteśmy przekonani, że można byłoby wyzwolić te miasta skuteczniej i szybciej, gdyby wojskowi koordynowali wcześniej swoje działania" - dodał Ławrow.

Miasto al-Rakka znajduje się pod kontrolą dzihadystów od 2013 roku. W piątek Pentagon wykluczył zaproponowaną przez stronę rosyjską możliwość prowadzenia wspólnych nalotów w Syrii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Syria: ofensywa koalicji arabsko-kurdyjskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.