Syria: Polska Akcja Humanitarna organizuje pomoc dla mieszkańców wschodniej Guty
Polska Akcja Humanitarna apeluje o pomoc dla mieszkańców wschodniej Guty, którzy pozbawieni są pomocy medycznej, żywności i wody. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w wyniku intensywnych ataków od niedzieli śmierć poniosło 403 cywilów, w tym 95 dzieci.
Syryjska armia od niedzieli prowadzi intensywne bombardowania Wschodniej Guty, która jest położona na wschód od Damaszku i jest ostatnim bastionem rebeliantów w pobliżu stolicy Syrii. Bomby oraz pociski spadają nie tylko na ulice i domy, ale i na szpitale (według ONZ uszkodzonych zostało co najmniej 7 placówek), szkoły, targi i sklepy.
"Życie mieszkańców Guty zagrożone jest nie tylko z powodu bombardowań, ale również utrzymującego się od miesięcy braku leków, wody i żywności. Wiele osób jest niedożywionych, pojawiają się także pierwsze doniesienia o przypadkach śmierci z głodu" - podkreśliła szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska.
PAH przygotowuje się do udzielenia pomocy potrzebującym we wschodniej Gucie: "Jej skala i skuteczność zależy od środków finansowych, jakie uda się uzbierać w odpowiedzi na kryzys" - poinformowała PAP Jakub Belina-Brzozowski z PAH.
Dodał, że ludność cywilna cierpi również w wyniku ofensywy wojskowej w północno-zachodniej części Syrii. Walki trwają m.in. w południowej części prowincji Idlib i Aleppo oraz na północy prowincji Hama. Sytuacja zmusiła do ucieczki ponad 200 tys. osób zamieszkujących dotychczas te terytoria.
"Ich znaczna większość przemieściła się w głąb prowincji Idlib, która graniczy z Turcją i jest schronieniem dla ponad miliona uchodźców wewnętrznych z innych części kraju. PAH w prowincji Idlib i Hama zapewnia dostęp do wody, żywności i godnych warunków sanitarnych ponad 100 tys. ludzi" - poinformowała Belina-Brzozowski.
Działania Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii można wesprzeć:
- przelewem: Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 (z dopiskiem Syria)
- poprzez stronę internetową: www.pah.org.pl/wplac/
- dołączając do klubu PAH SOS: www.pah.org.pl/klub-pah-sos/ i wspierając PAH comiesięczną darowizną.
Polska Akcja Humanitarna powstała w 1994 r. z inicjatywy Janiny Ochojskiej. Założone w Warszawie biuro zajmowało się pomocą humanitarną dla Bośni. Wraz z poszerzaniem działalności oddziały PAH powstawały w kolejnych miastach. Dzisiaj PAH działa w wielu różnorodnych formach. Pomaga ludziom w kraju i za granicą. Niesie pomoc długofalową, a także doraźną ofiarom konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych w trakcie lub zaraz po zakończeniu wydarzeń.
Skomentuj artykuł