Syria przesłała ONZ wszystkie dokumenty

Syria przesłała ONZ wszystkie dokumenty
(fot. EPA/SANA)
6 lat temu
PAP / pz

ONZ otrzymał od rządu Syrii wszystkie wymagane dokumenty dotyczące przystąpienia Damaszku do międzynarodowej Konwencji o zakazie broni chemicznej - poinformowało w sobotę w komunikacie biuro prasowe ONZ.

"Konwencja zacznie obowiązywać Syryjską Republikę Arabską w 30 dni od złożenia dokumentów ratyfikacyjnych, czyli 14 października 2013 roku" - głosi komunikat ONZ.

ONZ otrzymał w czwartek oficjalną prośbę rządu Syrii dotyczącą przystąpienia Damaszku do międzynarodowej Konwencji o zakazie broni chemicznej.

Tego samego dnia w wywiadzie dla telewizji Rossija24 prezydent Syrii Baszar el-Asad powiedział, że Damaszek zacznie przekazywać informacje na temat swojej broni chemicznej w miesiąc po przystąpieniu do Konwencji o zakazie broni chemicznej.

Damaszek obiecał wcielić w życie plan objęcia syryjskiej broni chemicznej kontrolą wspólnoty międzynarodowej, przedstawiony w poniedziałek przez Rosję.

Konwencja o zakazie broni chemicznej została podpisana w Paryżu w 13 stycznia 1993 roku i weszła w życie 29 kwietnia 1997 roku. Zakazuje ona produkcji, przechowywania i wykorzystywania broni chemicznej. Zakazuje też państwom będącym jej sygnatariuszami pomagania innym krajom w produkcji lub używaniu takiej broni. Nad stosowaniem nakazów Konwencji czuwa Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej, z siedzibą w Hadze.

Syria nie podpisała do tej pory Konwencji, ale podpisała w 1925 roku Protokół genewski o zakazie używania gazów duszących, trujących lub podobnych oraz środków bakteriologicznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Syria przesłała ONZ wszystkie dokumenty
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Syria przesłała ONZ wszystkie dokumenty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.