Syria: W Aleppo zginęło w piątek 58 osób

Syria: W Aleppo zginęło w piątek 58 osób
Tariq al-Bab . Aleppo, Syria (fot. PAP/EPA/BRUNO GALLARDO)
PAP / mh

W ataku pocisków rakietowych  sił reżimowych  w piątek na Aleppo  na północy Syrii zginęło 58 osób, w tym 36 dzieci - poinformowało w niedzielę opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł, gdyż w sobotę w ruinach ostrzeliwanej dzielnicy Tarik al-Bab znaleziono kolejne ciała kobiet i dzieci.
Według obserwatorium siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi wykorzystały do ostrzału rejonu kontrolowanego przez opozycję rosyjskie pociski rakietowe typu Scud. 
W sobotę w całej Syrii zginęło 110 osób - 46 cywilów, 35 rebeliantów i 29 żołnierzy. 
Syryjski konflikt wybuchł w marcu 2011 roku i według ONZ pochłonął już ok. 70 tys. ofiar.
W Turcji zmarł francuski fotoreporter, który został ranny w Syrii
Francuski fotoreporter Olivier Voisin, który został poważnie ranny w Syrii, zmarł w nocy z soboty na niedzielę w tureckim szpitalu - poinformowała w niedzielę rzeczniczka francuskiego MSZ. Współpracował m.in. z agencją AFP oraz z dziennikiem "Le Monde".
38-letni Voisin w czwartek dokumentował operację rebeliantów w pobliżu Idlibu na północy Syrii. Gdy obok niego spadł pocisk, odłamki raniły fotoreportera w głowę i w prawe ramię.
Został przetransportowany do szpitala w Antiochii na południu Turcji, a następnie do Stambułu. Po operacji lekarze określali jego stan jako krytyczny, ale stabilny.
Fotografie tego freelancera publikowały liczne francuskie i zagraniczne gazety oraz magazyny, m.in. "L'Express", "Le Monde", "Le Soir", "Elle" czy "The Guardian".
Na początku stycznia agencja AFP udostępniła zdjęcia Voisina przedstawiające walki w starej części Aleppo oraz serię fotografii z obozu dla uchodźców Azaz przy granicy z Turcją.
Urodzony w 1974 roku w Korei Południowej Voisin, który został adoptowany przez francuską rodzinę, przed wyjazdem do Syrii przygotowywał fotoreportaże m.in. z Libii, Somalii, Brazylii, Haiti, Kenii i USA.
Według organizacji Reporterzy bez Granic ten Francuz jest 23. dziennikarzem, który zmarł w Syrii od czasu wybuchu konfliktu w tym kraju w marcu 2011 roku. Śmierć poniosło też 49 dziennikarzy obywatelskich.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Syria: W Aleppo zginęło w piątek 58 osób
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.