Syryjscy rebelianci kontrolują drogę do Aleppo

Syryjscy rebelianci kontrolują drogę do Aleppo
(fot. PAP/EPA/SANA HANDOUT)
PAP / sz

Wspierane przez Turcję siły syryjskich rebeliantów, oblegające opanowane przez Państwo Islamskie (IS) miasto Al-Bab, przejęły całkowitą kontrolę nad drogą do Aleppo - poinformowała w środę turecka armia.

Jak sprecyzowała turecka armia, w ramach prowadzonej od prawie czterech miesięcy operacji wojskowej "Tarcza Eufratu", mającej na celu oczyszczenie turecko-syryjskiego pogranicza z bojowników IS, tureckie samoloty zniszczyły w ostatniej akcji 48 celów IS i zabiły 15 bojowników.

Czterech tureckich żołnierzy zostało lekko rannych, gdy pod ich pojazdem eksplodował ładunek wybuchowy.

Miasto Al-Bab jest położone w połowie drogi między leżącym przy turecko-syryjskiej granicy Dżarabulusem a Aleppo na północnym zachodzie Syrii. Aleppo jest już niemal całkowicie kontrolowane przez syryjskie siły rządowe.

DEON.PL POLECA

11 grudnia Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podawało, że armia turecka przejęła kontrolę nad miastem Al-Bab, wypierając stamtąd IS. Jednak w środę turecka armia, na którą powołuje się agencja Reutera, informowała o Al-Bab jako mieście wciąż kontrolowanym przez IS.

"Operacja al-Bab", mająca na celu odbicie miasta i okolic z rąk dżihadystów, ma umożliwić syryjskim rebeliantom wspieranym przez turecką armię rozszerzenie na południe od turecko-syryjskiej granicy "bezpiecznej strefy" ustanowionej przez Ankarę. Jak zapowiedziały tureckie władze, tzw. bezpieczna strefa może ostatecznie obejmować obszar 5 tys. kilometrów kwadratowych.

Celem armii tureckiej są nie tylko formacje zbrojne Państwa Islamskiego, ale również kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), które walczą po stronie koalicji antyislamskiej dowodzonej przez Stany Zjednoczone. Chodzi o uniemożliwienie kurdyjskim bojownikom zdobywania nowych terenów w Syrii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Syryjscy rebelianci kontrolują drogę do Aleppo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.