Szansa na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji?

Szansa na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji?
(fot. shutterstock.com)
CTK / PAP / slo

Przedstawiciele parlamentów Polski, Słowacji i Czech opowiedzieli się we wtorek w Pradze za sfinalizowaniem budowy Południowego Korytarza Gazowego, którym gaz byłby transportowany z Azerbejdżanu przez Gruzję, Turcję i państwa bałkańskie do Unii Europejskiej.

Jak pisze agencja CTK, Południowy Korytarz Gazowy, obejmujący już istniejące i przyszłe rury, zmniejszyłby zależność energetyczną od Rosji. Mógłby zastąpić projekty, do realizacji których nie doszło - Nabucco i rosyjski South Stream.

Uczestnicy praskiego spotkania byli zgodni, że decyzje w sprawie tego, z których źródeł energii będzie korzystał dany kraj, powinny pozostać na szczeblu narodowym. - To nie jest kwestia do ogólnoeuropejskiego uregulowania - powiedział czeski deputowany Vaclav Hampl.

Polski senator Edmund Wittbrodt wskazał na potrzebę budowy konektorów między rurociągami, umożliwiających rewers gazu i ropy między państwami UE i ewentualnie na Ukrainę.

CTK odnotowuje, że w praskim spotkaniu nie uczestniczyli przedstawiciele czwartego kraju Grupy Wyszehradzkiej - Węgier - ponieważ trwa obecnie sesja węgierskiego parlamentu. W rozmowach wziął natomiast udział przedstawiciel Gruzji.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szansa na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.