Szczyt UE poparł budowę unii energetycznej

Szczyt UE poparł budowę unii energetycznej
(fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND)
4 lata temu
PAP / ptt

Szefowie państw i rządów krajów UE poparli w czwartek w Brukseli strategię budowy unii energetycznej zaprezentowaną w lutym przez KE. Zielone światło dla tej inicjatywy daje możliwość rozpoczęcia prac nad konkretnymi aktami prawnymi, które mają ją realizować.

Przywódcy unijni podkreślili, że mająca powstać unia energetyczna ma się opierać na pięciu filarach: bezpieczeństwie energetycznym, solidarności i zaufaniu; w pełni zintegrowanym europejskim rynku energetycznym; efektywności energetycznej przyczyniającej się do obniżenia zapotrzebowania (na energię); dekarbonizacji gospodarki oraz na badaniach, innowacyjności i konkurencyjności.

Kontrowersje budziła propozycja Komisji, aby umowy w sprawie dostaw gazu były ocenianie przez KE przed ich podpisaniem pod kątem zgodności z prawem UE. Według unijnych źródeł zapis ten został osłabiony przez przywódców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szczyt UE poparł budowę unii energetycznej
Komentarze (6)
MR
Maciej Roszkowski
20 marca 2015, 21:49
 Dopóki nie postanowiono o dwustronnych negocjacjach UE - Rosja  jednakowej ceny dla wszystkich państw UE to proszę mi nie zawracać głowy biurokratyczna nowomową.
wyrok śmierci na polski węgiel
20 marca 2015, 15:13
Dlaczego Tusk i Kopacz podpisali dziś w nocy wyrok śmierci na polski węgiel?! Tej nocy premier Kopacz zgodziła się na dekarbonizację polskiej gospodarki, na wyeliminowanie węgla z polskiej energetyki. W konkluzjach tych po raz pierwszy w oficjalnym dokumencie tej rangi znalazł się postulat, iżby Unia Energetyczna opierała się na dekarbonizacji gospodarki. To jest zamach na Śląsk. To jest wyrok na polski węgiel. Słowo dekarbonizacja było słowem zakazanym w dokumentach europejskich przez wszystkie lata. To był główny cel polskiej dyplomacji – wykreślanie dekarbonizacji z dokumentów unijnych, a teraz tej nocy premier Kopacz zgodziła się na dekarbonizację polskiej gospodarki, na wyeliminowanie węgla z polskiej energetyki [url]http://wpolityce.pl/gospodarka/237918-szczerski-w-sejmie-dlaczego-tusk-i-kopacz-podpisali-dzis-w-nocy-wyrok-smierci-na-polski-wegiel-wideo[/url] Kopacz i Tusk podpisali wyrok na Śląsk! [url]http://www.youtube.com/watch?v=xufDZOhXnQI[/url]
TG
Tow. gen. Jazmig
20 marca 2015, 13:39
Czy faszystowska, agresywna Unia Europejska myśli, że dotknie dobrotliwą i pokojową krainę Rosji swoimi imperialnymi planami? My Rosjanie kochamy pokój więc w ramach obrony wystrzelimy nasze rakiety iskander w stolicę UE w celu pokonania unii energetycznej!
jazmig jazmig
jazmig jazmig
20 marca 2015, 14:36
przeczytaj baranie jakie są ostatnie 2 filary, drugi możemy sobie darować, bo to typowa lipa, a pierwszy i trzeci nic nie znaczą, to są tylko hasła.
jazmig jazmig
jazmig jazmig
20 marca 2015, 09:11
Ta unia jest sprzeczna z interesami Polski, tyle Tusk i jego banda załatwili. To jest włącznie interes Niemiec i innych bogatych pańśtw UE.
A
a-psik
20 marca 2015, 04:29
Łatwo zgadnąć, że główną ofiarą tej "dekarbonizacji gospodarki" będzie Polska bo Niemcom budującym właśnie 11 elektrowni węglowych żadna krzywda na pewno się nie stanie.

Skomentuj artykuł

Szczyt UE poparł budowę unii energetycznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.