Szef włoskiego MSW nie wyklucza weta wobec sankcji na Rosję

Szef włoskiego MSW nie wyklucza weta wobec sankcji na Rosję
(fot. shutterstock.com)
PAP / kw

Wicepremier i szef MSW Włoch Matteo Salvini oświadczył w poniedziałek, że włoski rząd nie wyklucza weta wobec dalszego obowiązywania sankcji UE, nałożonych na Rosję w związku z zaanektowaniem Krymu w 2014 roku i wspieraniem separatystów na wschodzie Ukrainy.

Gabinet premiera Giuseppe Contego jest przeciwny sankcjom i chce ich rewizji, co zapisano w jego dokumencie programowym.

Jak podały włoskie media, Salvini z prawicowej Ligi, który jest zagorzałym zwolennikiem zniesienia sankcji wobec Rosji, powiedział na konferencji prasowej w Moskwie, że weto byłoby "ostatecznym argumentem", jaki rozważa włoski rząd.

Minister wyjaśnił, że rząd Contego uważa, iż nie będzie musiał uciekać się do niego, ale - jak dodał - "nie należy tego wykluczyć". "Chcemy przekonywać przy użyciu dobrych manier, sztuki demokracji, liczb i bezspornych dowodów" - podkreślił Salvini tłumacząc, jakimi argumentami chcą posłużyć się władze w Rzymie.

DEON.PL POLECA

"Włochy są krajem europejskim, który stracił najwięcej" z powodu sankcji - dodał wicepremier. Jak poinformował, embargo kosztuje Włochy 7 mln euro dziennie.

"Są kraje europejskie i zza oceanu, które na tym zarobiły" - podkreślił.

Salvini zaznaczył, że Włochy "nie boją się mówić tego, czego inni nie powiedzieli" w różnych kwestiach europejskich.

Na konferencji w stolicy Rosji Salvini oświadczył ponadto, że w programie rządu Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd nie ma wyjścia ze strefy euro. Następnie nazwał euro "walutą bez narodu" z "bankiem, który nie ma precedensu w historii człowieka". Ale "trzeba pracować w tej rzeczywistości" - mówił.

W trakcie poniedziałkowej wizyty Salvini rozmawiał z rosyjskim ministrem spraw wewnętrznych Władimirem Kołokolcewem. Na 24 października zapowiedziano wizytę premiera Contego w Moskwie na zaproszenie prezydenta Rosji Władimira Putina.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szef włoskiego MSW nie wyklucza weta wobec sankcji na Rosję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.