Premier Włoch proponuje powołanie komitetu kryzysowego UE ds. migracji

Premier Włoch proponuje powołanie komitetu kryzysowego UE ds. migracji
(fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI)
PAP / sz

Premier Włoch Giuseppe Conte uważa, że potrzebny jest komitet kryzysowy Unii Europejskiej ds. migracji, którego zadaniem byłoby prowadzenie negocjacji z rządami państw członkowskich w sprawie relokacji migrantów.

W opublikowanym w czwartek wywiadzie dla włoskiego dziennika "Il Fatto Quotidiano" Conte poinformował, że wysłał drugi w ciągu niespełna tygodnia list do szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska na temat migracji.

Jak wyjaśnił, w liście tym poprosił ich, by "to co stało się w niedzielę", czyli ogłoszona przez kilka państw UE decyzja o przyjęciu części migrantów spośród 450 przybyłych ostatnio na Sycylię, "stało się praktyką". Według szefa włoskiego rządu takie decyzje powinny być podejmowane nie w rezultacie jego rozmów telefonicznych prowadzonych z przywódcami państw, ale przez "gabinet lub też komitet kryzysowy pod egidą Komisji Europejskiej".

Taki komitet, jak mówił Conte, byłby "mediatorem" w kontaktach z "różnymi rządami".

DEON.PL POLECA

"Jeśli inne kraje spoza UE zgodzą się utworzyć nie hot spoty, ale ośrodki ochrony (migrantów), gdzie będą rozpatrywane wnioski o azyl prawdziwych uchodźców, którzy będą mieli prawo przybyć do Europy, my możemy ich sprowadzać korytarzami humanitarnymi likwidując proceder przemytników" - oświadczył premier Włoch.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier Włoch proponuje powołanie komitetu kryzysowego UE ds. migracji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.