Szefowie MSZ Polski i Szwecji: Zełenski kontynuuje politykę prozachodnią

Szefowie MSZ Polski i Szwecji: Zełenski kontynuuje politykę prozachodnią
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / kk

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił, że władze w Kijowie będą kontynuowały reformy oraz integrację z UE i NATO - oświadczyli w piątek po rozmowach z nowym szefem państwa ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji, Jacek Czaputowicz i Margot Wallstroem.

"Prezydent zapewnił nas, że gotów jest do reform, by spełnić oczekiwania ukraińskiego społeczeństwa, oraz zapewnił, że Ukraina będzie kontynuowała politykę proeuropejską i transatlantycką" - powiedział Czaputowicz na konferencji prasowej przed siedzibą administracji prezydenckiej.

DEON.PL POLECA"Pogratulowaliśmy (Zełenskiemu) wysokiego wyniku wyborczego. Jest to wielki sukces, ale i ogromna odpowiedzialność. Obecnie ważne jest, w jaki sposób wykorzysta swoją siłę, by wzmacniać demokrację i przeprowadzać reformy. My ze swej strony będziemy stać ramię w ramię z Ukrainą, by jej pomagać, ale i przekonać się, że prawo jest przestrzegane i że zwalczana jest korupcja" - oświadczyła Wallstroem.

Ministrowie przybyli na Ukrainę jako przedstawiciele państw, które dziesięć lat temu zainicjowały Partnerstwo Wschodnie. "Przyjechaliśmy z minister spraw zagranicznych Szwecji, by wyrazić nasze wsparcie dla Ukrainy, jej suwerenności i integralności terytorialnej. W imieniu Unii Europejskiej przekazaliśmy także nasze wsparcie dla reform na Ukrainie" - zaznaczył Czaputowicz.

Polski minister ocenił rozmowę z Zełenskim jako bardzo dobrą. "Wnioski są pozytywne, widać u prezydenta determinację, chęć przeprowadzenia zapowiedzianych reform, a także kontynuacji (dotychczasowej) polityki (zagranicznej). Zadanie jest trudne, ale ten optymizm, który emanuje z prezydenta, napawa nas pewnymi nadziejami na zmiany" - podkreślił.

Duża część rozmowy z prezydentem Ukrainy poświęcona była sytuacji w Donbasie, gdzie od 2014 roku toczy się konflikt ze wspieranymi przez Rosję separatystami. "Prezydentowi leży na sercu rozwiązanie tych kwestii oraz wsparcie osób, które tam są pod wpływem propagandy rosyjskiej, a także mają trudną sytuację finansową" - powiedział Czaputowicz. "Rozumiemy, jak duże tam są potrzeby, i myślę, że Unia Europejska mogłaby i powinna silniej wesprzeć projekty infrastrukturalne, które są tam potrzebne" - dodał.

Czaputowicz poinformował, że w rozmowie z Zełenskim potwierdził zaproszenie do Polski, które przekazał, będąc gościem na jego inauguracji 20 maja.

"Potwierdziłem zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce. Dyskutowane są różne daty; 1 września mamy u nas ważne wydarzenie, 80. rocznicę rozpoczęcia drugiej wojny światowej, więc potwierdziłem zaproszenie dla prezydenta Ukrainy w związku z tą datą. Rozmowy dyplomatyczne (na ten temat) trwają" - oświadczył.

Szef polskiej dyplomacji pytany był przez ukraińskich dziennikarzy, czy w rozmowie z nowym prezydentem poruszona została kwestia nieporozumień w sprawach historycznych między Kijowem i Warszawą.

"Kwestie polityki historycznej będziemy podejmować w naszych stosunkach dyplomatycznych. Mogę tylko potwierdzić, że oczekujemy na rozpoczęcie dialogu historycznego, na rozpoczęcie ekshumacji, na zamknięcie kwestii historycznej. Jesteśmy otwarci, żeby ten dialog prowadzić, i mamy nadzieję, że on się rozpocznie. Musimy poczekać na pełne ukonstytuowanie się władz Ukrainy" - wskazał, przypominając, że w lipcu w tym kraju odbędą się przyspieszone wybory parlamentarne.

W trakcie wizyty na Ukrainie Czaputowicz i Wallstroem spotkali się z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego oraz reprezentantami partii politycznych. Rozmawiali z nimi o sytuacji przed wyborami do parlamentu. Ministrowie wystąpili także na Uniwersytecie Tarasa Szewczenki, gdzie dyskutowali ze studentami na temat Partnerstwa Wschodniego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szefowie MSZ Polski i Szwecji: Zełenski kontynuuje politykę prozachodnią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.