Szwecja/ W Sztokholmie uczczono pamięć zamordowanego mężczyzny polskiego pochodzenia

Szwecja/ W Sztokholmie uczczono pamięć zamordowanego mężczyzny polskiego pochodzenia
Premier Szwecji oddaje hołd zastrzelonemu Polakowi - fot. PAP/EPA/Claudio Bresciani
PAP / pzk

Setki mieszkańców Sztokholmu, w tym wielu przedstawicieli Polonii, uczciło w sobotę chwilą ciszy pamięć zamordowanego mężczyzny polskiego pochodzenia w miejscu tragedii pod wiaduktem w dzielnicy Skarholmen. W pobliskiej szkole rodzina przyjmowała kondolencje, wyłożono również księgę.

Najpierw zabiły dzwony z pobliskiego kościoła, a później zapadła trwająca pół godziny cisza. Wśród kwiatów, zniczy i kartek pełnych słów żalu i miłości można było dostrzec biało-czerwone flagi. Tłumy, osoby różnej narodowości, rodziny z dziećmi, osoby starsze na wózkach, przybyły na zaproszenie rodziny, matki, siostry oraz przyjaciół zastrzelonego w środę 39-latka. Ludzie ściskali się i trzymali za ręce, po policzkach ciekły łzy. Ktoś częstował zebranych kawą lub herbatą.

Na uroczystości obecny był również ochraniany przez policję 12-letni syn zamordowanego, kluczowy świadek zbrodni. Obaj byli w drodze na basen, gdy spotkali grupę młodych ludzi. Mężczyzna usłyszał w swoim kierunku jakieś słowa, wrócił odpowiedzieć i został zastrzelony. Do soboty nie zatrzymano sprawcy lub sprawców.

W szkole Czerwonego Krzyża rodzina przez ponad dwie godziny przyjmowała kondolencje. Na wystawionych zdjęciach można było zobaczyć uśmiechniętego mężczyznę, bawiącego się ze znajomymi lub przytulającego kota. „Taki właśnie był Mjoko, tak nazywany był od małego” – powiedziała jego przyjaciółka.

DEON.PL POLECA

Wyłożono księgę, która szybko zapełniła się również wpisami w języku polskim. „Twoja śmierć nie pójdzie na marne”, „Jesteś bohaterem! Na zawsze pozostaniesz w pamięci. Wyrazy wsparcia dla rodziny” – pisali Polacy. Siostra zamordowanego za pośrednictwem PAP podziękowała Polakom za wsparcie. „Jest to dla nas bardzo cenne” – powiedziała.

Na uroczystość przyszła również matka zastrzelonej w 2020 roku przez przypadek na stacji benzynowej 12-letniej Adriany, która miała polskie korzenie. Dziś kobieta wspiera siostrę zamordowanego.
Wiceszef polskiego MSZ Andrzej Szejna wyjaśnił w piątek, że mieszkający w Sztokholmie mężczyzna był narodowości polskiej, ale nie miał polskiego obywatelstwa, w związku z tym morderstwo będzie wyjaśniane przez szwedzką prokuraturę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Łukasiewicz

Święta wojna. Jak „boży posłańcy” zawładnęli Afganistanem?

Latami przebywali w ukryciu, by w XXI wieku zawładnąć areną międzynarodową i podbić media. Akty rebelii, zamachy samobójcze, pogarda dla kobiet – to talibowie widziani oczami Zachodu. Ale...

Skomentuj artykuł

Szwecja/ W Sztokholmie uczczono pamięć zamordowanego mężczyzny polskiego pochodzenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.