Szwecja: wcześniejszych wyborów nie będzie

Szwecja: wcześniejszych wyborów nie będzie
(fot. PAP/EPA/MAJA SUSLIN)
PAP / ptsj

Szwedzki premier Stefan Loefven osiągnął porozumienie z partiami opozycyjnymi i ma odwołać planowane na 22 marca przedterminowe wybory parlamentarne - poinformowały w sobotę media. Wybory zapowiedział po przegranym w grudniu głowaniu nad budżetem.

"To porozumienie oznacza, że Szwecją można rządzić nawet w tej trudnej sytuacji parlamentarnej. Porozumienie, które osiągnęliśmy pozwala na rządzenie przez mniejszościowy gabinet i przedterminowych wyborów nie będzie" - powiedział Loefven na wspólnej z opozycją konferencji prasowej.

Według szwedzkiego radia porozumienie przewiduje, że Loefven zachowa stanowisko premiera i będzie realizował budżet przygotowany przez centroprawicową opozycję, choć z poprawkami.

Na ogół stabilna szwedzka scena polityczna zatrzęsła się w grudniu, gdy antyimigrancka, nacjonalistyczna partia Szwedzcy Demokraci, która po wrześniowych wyborach stała się trzecią siłą w parlamencie i języczkiem u wagi, zagłosowała przeciwko rządowemu budżetowi, popierając alternatywy budżet opozycji.

Po przegranym głosowaniu nad budżetem premier Loefven zapowiedział na 22 marca przedterminowe wybory parlamentarne, które są w Szwecji rzadkością. Poprzednie odbyły się w 1958 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szwecja: wcześniejszych wyborów nie będzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.