Szydło i Hollande o współpracy gospodarczej

Szydło i Hollande o współpracy gospodarczej
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / psd

O rozwijaniu polsko-francuskiej współpracy, w tym gospodarczej i przemysłów obronnych, rozmawiali w środę w Paryżu premier Beata Szydło i prezydent Francois Hollande. Rozmowa dotyczyła też wyzwań stojących przed UE: rozwiązania kryzysu migracyjnego i członkostwa w UE Wielkiej Brytanii.

Po spotkaniu Hollande podkreślał, że relacje polsko-francuskie są "mocne i wartościowe" - m.in. w obszarze współpracy gospodarczej i kulturalnej - i obu stronom zależy na ich dalszym wzmacnianiu. Szydło stwierdziła, że rozmowa była interesująca i owocna, a współpraca z Francją - z którą od 2008 r. łączy Polskę partnerstwo strategiczne - będzie się w dalszym ciągu rozwijała.

Prezydent Francji i szefowa polskiego rządu podkreślali wagę rozwoju współpracy gospodarczej. Hollande zaznaczył, że ze względu na "dobry wzrost gospodarczy w Polsce" francuskie przedsiębiorstwa są "zainteresowane współpracą" i "gotowe do inwestycji w Polsce". Jak dodał, Francji zależy na tym, by "nie było żadnych przeszkód, jeśli chodzi o możliwość takich inwestycji".

Szydło zapewniała z kolei, że Polsce zależy na rozwoju kontaktów gospodarczych. "Polsce zależy na tym, żeby Francja, która jest jednym ze strategicznych partnerów gospodarczych rozwijała te kontakty z Polską jeszcze bardziej, byśmy mogli liczyć na przepływ naszych wspólnych interesów gospodarczych, żeby polscy przedsiębiorcy mieli szansę na realizowanie swoich projektów we Francji, a francuscy inwestorzy w Polsce" - powiedziała Szydło. "Jesteśmy bardzo otwarci na tę współpracę" - dodała.

DEON.PL POLECA

Premier mówiła, że Polska zaczyna realizację ambitnych programów rozwojowych i zaznaczyła, że w ich ramach chce postawić na nowoczesne technologie, a także na badania i rozwój. Wyraziła oczekiwanie i przekonanie, że współpraca na tym polu z Francją będzie przynosiła bardzo dobre rezultaty.

Tematem środowej rozmowy były też m.in. kwestie bezpieczeństwa europejskiego, a w tym kontekście również zbliżający się szczyt NATO w Warszawie. "Chcemy mocno współpracować; jeśli chodzi o bezpieczeństwo Europy, Polska odgrywa bardzo ważną rolę w projekcie europejskiej obrony, a także z racji tego, że w Warszawie będzie organizowany szczyt NATO - właśnie dlatego tak ważna była nasza rozmowa i dlatego ważne, byśmy kontynuowali naszą współpracę, jeśli chodzi o przemysł obronny" - powiedział Hollande.

Również Szydło podkreślała znaczenie współpracy przemysłów obronnych naszych krajów. "Robimy wspólne interesy na tym polu, to jest bardzo dobre dla polskiej gospodarki i gospodarki francuskiej, chcemy, żeby ta współpraca się rozwijała" - powiedziała.

Hollande i Szydło rozmawiali też o kryzysie migracyjnym i projektowanym porozumieniu ws. warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Polska premier przypomniała, że w piątek w Warszawie będzie rozmawiała z brytyjskim premierem Davidem Cameronem. Jak dodała, do kilku sformułowanych dotąd propozycji kompromisu Polska może się "pozytywnie przychylić", ale "kilka spraw pozostaje jeszcze otwartymi".

"Jest dla mnie bezdyskusyjne, że Wielka Brytania musi pozostać w Unii Europejskiej. Wszystkie kraje UE chcą się do tego przyczynić" - powiedziała premier.

Hollande podkreślał, że Francji zależy na wypracowaniu rozwiązań "zadowalających dla wszystkich krajów europejskich". W jego ocenie dzięki dotychczasowym negocjacjom "zbliżamy się do punktu, w którym będziemy mogli udzielić Wielkiej Brytanii gwarancji, których się domaga". Jak zaznaczył jednak francuski prezydent, jego kraj nie chce, aby "kraje spoza strefy euro mogły ingerować w politykę krajów eurolandu, a tego domaga się Wielka Brytania".

Francuski prezydent odniósł się też do kryzysu migracyjnego. Jak podkreślił, pilną sprawą jest wdrożenie ustaleń podjętych przez kraje UE w ostatnich tygodniach, w tym zwłaszcza tych dotyczących wzmocnienia ochrony granicznej UE oraz zwiększenia liczby hotspotów, oddzielających uchodźców od imigrantów zarobkowych. Zastrzegł jednak, że obowiązkiem moralnym krajów europejskich jest "przyjęcie ludzi, którzy uciekają przed wojną i którzy uciekają przed terrorystami". Hollande przypomniał, że możliwości pomocy dla syryjskich uchodźców będą tematem spotkania ministrów spraw zagranicznych w czwartek w Londynie.

Za "ważny temat dla Europy" Hollande uznał także konflikt na Ukrainie. Przypomniał, że Francja - w ramach formatu normandzkiego - odgrywa "ważną rolę" w jego rozwiązywaniu. "To jest konflikt, który trwa zbyt długo" - podkreślił.

W swoim wystąpieniu francuski prezydent podziękował ponadto Polsce za "rolę odegraną w czasie wypracowywania kompromisu w sprawie klimatu" na szczycie COP21 w Paryżu. Według niego głos Polski był bardzo ważny i dzięki niemu "udało się wypracować globalne porozumienie, które ma ograniczyć emisje CO2". "To jest kolejna domena, w której Polska i Francja może współpracować" - dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szydło i Hollande o współpracy gospodarczej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.