Ta blokada może być ciosem dla Orbana

Ta blokada może być ciosem dla Orbana
(fot. shutterstock.com)
PAP / slo

KE może zablokować realizację rosyjsko-węgierskiego kontraktu na budowę dwóch nowych reaktorów w jedynej węgierskiej elektrowni atomowej w Paksie - podkreśla w poniedziałek "Financial Times".

Umowa Moskwy i Budapesztu może naruszać prawo antymonopolowe.

Londyński dziennik zwraca uwagę, że ewentualne weto ze strony KE byłoby "poważnym ciosem dla premiera Węgier Viktora Orbana, który uczynił z projektu oś strategii pogłębiania politycznych i gospodarczych więzi z Rosją, mimo kar nakładanych na Moskwę przez Zachód w związku z jej polityką na Ukrainie". Dziennik przypomina, że sama umowa jest warta około 12 mld euro.

"FT" zwraca uwagę, że krytycy kontraktu na budowę reaktorów w Paksie podkreślają już istniejącą zależność energetyczną Węgier od Rosji - Budapeszt dzięki Moskwie zaspokaja 80 proc. zapotrzebowania na ropę naftową i 60 proc. - na gaz.

"Postępowanie antymonopolowe - podjęte w związku z ewentualnym naruszeniem praw UE - jest na razie na wstępnym etapie, dając tym samym szansę Węgrom na osiągnięcie porozumienia z Brukselą zanim rozpocznie się właściwe śledztwo w tej sprawie" - pisze "FT", dodając, że sprawa kontraktu rosyjsko-węgierskiego wpisuje się w szerszy kontekst sporu energetycznego na linii UE - Rosja.

DEON.PL POLECA

Poza KE sprawę bada także Europejska Wspólnota Energii Atomowej (Euratom), która sprawdza kwestię dostaw i finansowania paliwa nuklearnego dla nowych reaktorów. Zgodnie z prawem UE wszystkie porozumienia dotyczące paliwa nuklearnego państw członkowskich muszą uzyskać "zielone światło" od Euratomu.

Zdaniem dziennika dyplomaci z UE obawiają się także, że zbliżenie Rosji i Węgier doprowadzi do rozłamu wewnątrz Unii ws. dalszego wywierania nacisku na Moskwę w związku z jej polityką wobec Ukrainy.

Elektrownia jądrowa w Paksie, leżącym 100 km na południe od Budapesztu, została zbudowana w latach 80. z wykorzystaniem reaktorów typu radzieckiego. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają 40 proc. elektryczności kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ta blokada może być ciosem dla Orbana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.