Terroryści planowali ataki w Europie

Terroryści planowali ataki w Europie
(fot. EPA/IAN LANGSDON)
9 lat temu
PAP / psd

Brytyjska telewizja Sky News poinformowała we wtorek wieczorem, że wywiad wykrył plany symultanicznych ataków terrorystycznych na Londyn oraz wielkie miasta Francji i Niemczech. Plany, które przygotowywano w Pakistanie były w zaawansowanym stadium. Informacje Sky News wywołały komentarze amerykańskich służb bezpieczeństwa.

Sky News pisze na swoich stronach internetowych, powołując się na źródła w wywiadzie, że ataki terrorystyczne miały być przeprowadzone w taki sam sposób, jak zamach w Bombaju w listopadzie 2008 roku.

Według informatorów Sky News, spisek mający doprowadzić do zorganizowania podobnych ataków na miasta europejskie został w znacznym stopniu "unieszkodliwiony", dzięki współpracy wywiadów W. Brytanii, Francji, Niemiec i USA.

Według specjalistów amerykańskich, wstępne dane wywiadu o przygotowywaniu ataków pojawiły się mniej więcej dwa tygodnie temu, blisko rocznicy zamachów z 11 września.

Brytyjskie siły bezpieczeństwa odmówiły skomentowania raportu Sky News,

Gdy agencje wywiadowcze wpadły na trop spisku, Stany Zjednoczone udzieliły natychmiast pomocy. Uważa się, że rekordowa liczba ataków samolotów bezzałogowych przeprowadzona przez siły USA w ostatnich 30 dniach, miała na celu zlikwidowanie przywódców tego spisku - powiedział informator Sky News, dodając, że w istocie udało się zabić wielu liderów grupy planującej zamachy, dzięki czemu zagrożenie atakami zmalało. Informator Associated Press potwierdził, że akcje prowadzone za pomocą samolotów bezzałogowych zostały ostatnio zintensyfikowane.

- Nie powinno nikogo dziwić, że (odkryty) związek między planem ataku a tymi, którzy go organizują doprowadził do zdecydowanej amerykańskiej akcji - powiedział Reuterowi wysokiej rangi amerykański urzędnik.

Szef wywiadu USA James Clapper odmówił komentarza w tej sprawie, tłumacząc w oficjalnym komunikacie, że komentowanie danych wywiadu zagraża samym operacjom wywiadowczym.

Sky News zwraca uwagę, że informacje to zostały ujawnione tuż po tym, gdy we Francji wezwano oficjalnie do zachowania najdalej posuniętej ostrożności, że względu na wysokie zagrożenie atakami terrorystycznymi.

AFP przypomina, że w ubiegłym tygodniu amerykańska minister ds. bezpieczeństwa wewnętrznego, Janet Napoletano powiedziała przed Senatem USA, że stwierdzono, iż kraje zachodnie są coraz bardziej zagrożone "wzrostem aktywności" licznych grup terrorystycznych, których akcjom coraz trudniej jest zapobiec.

- Stwierdzamy wzrost aktywności ze strony licznych grup, bardziej różnorodnych niż wcześniej - powiedziała Napoletano.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Terroryści planowali ataki w Europie
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Terroryści planowali ataki w Europie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.