"To popsuje wizerunek Holandii za granicą"

PAP / zylka

Holenderskie wojska najprawdopodobniej wycofają się z Afganistanu zgodnie z planem w tym roku – zapowiedział w niedzielę premier Jan Peter Balkenende. Koalicyjny rząd tego kraju upadł w sobotę właśnie z powodu sporu na temat przedłużenia afgańskiej misji.

W wywiadzie telewizyjnym Balkenende ocenił jednak, że wcześniejsze wycofanie holenderskiego kontyngentu zaszkodzi wizerunkowi Holandii za granicą. – Chwila, w której Holandia oświadcza jako jedyny i pierwszy kraj, że nie przedłuży misji poza 2010 rok, wzbudzi zastrzeżenia w innych państwach, i to naprawdę mnie boli – powiedział.

Balkenende chciał, by Holandia pozytywnie odpowiedziała na apel NATO o przedłużenie misji 2 tys. holenderskich żołnierzy o rok – do sierpnia 2011 roku.

W skład koalicyjnego rządu, który upadł w sobotę nad ranem po wielogodzinnych negocjacjach, wchodziły trzy partie: Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) pod przywództwem Balkenende, Partia Pracy (PvdA) i Unia Chrześcijańska (CU).

Na poniedziałek zaplanowane jest spotkanie liderów partii tworzących koalicyjny rząd z królową Beatrix, podczas którego mają zostać omówione kolejne posunięcia.

Przeprowadzenie wyborów parlamentarnych jest najbardziej prawdopodobnie w maju lub czerwcu. Do tego czasu ugrupowania będą zapewne prowadzić agresywną kampanię przez marcowymi wyborami lokalnymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"To popsuje wizerunek Holandii za granicą"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.