Trump: Korea Północna chce spotkania "tak szybko, jak to możliwe"

Trump: Korea Północna chce spotkania "tak szybko, jak to możliwe"
(fot. PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL)
PAP / sz

Prezydent USA Donald Trump w czasie rozmów z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem we wtorek powiedział dziennikarzom, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un chce spotkać się z Trumpem "tak szybko, jak to możliwe".

Amerykański szef państwa podkreślił, że Kim jest niezwykle "otwarty", a jego zachowanie "bardzo honorowe".

Szczyt planowany jest na maj lub czerwiec. "Z Kim Dzong Unem odbędziemy spotkanie bardzo niedługo. Wprost powiedziano nam, że chcą, by do spotkania doszło tak szybko, jak to możliwie. To bardzo dobrze dla świata" - ocenił Trump.

Z kolei już po spotkaniu z Macronem prezydent USA powiedział dziennikarzom w Białym Domu, że jest "bardzo duża szansa" na zawarcie umowy handlowej USA-Chiny. Zapewnił, że w ciągu kilku dni przedstawiciele obu państw zasiądą do negocjacji.

Ogłosił też, że "minister finansów (Steven Mnuchin) pojedzie do Chin w najbliższych dniach". Jak oceniały agencje, taka wizyta mogłaby pomóc w złagodzeniu napięć między dwiema największymi światowymi gospodarkami. Narastający konflikt handlowy między Pekinem a Waszyngtonem rodzi obawy przed wybuchem wojny celnej. Trump zarzuca Chinom nieuczciwe praktyki handlowe i grozi cłami na warte 150 mld USD chińskie towary. Pekin odrzuca oskarżenia i zapowiada stanowczy odwet.

"Chiny podchodzą (do tej sprawy) bardzo poważnie i my podchodzimy bardzo poważnie" - mówił Trump we wtorek w Białym Domu, dodając: "mamy bardzo duże szanse na zawarcie umowy".

Prezydent USA przypomniał również, że USA są zaangażowane w poważne rozmowy na temat handlu z Unią Europejską. Dodał przy tym, że relacje handlowe USA i Francji są bardzo dobre. "Wolałbym raczej rozmawiać tylko z Francją" - zauważył.

8 marca Trump, powołując się na przepis dotyczący ochrony bezpieczeństwa narodowego, podpisał rozporządzenie nakładające cła na import stali w wysokości 25 proc., a aluminium - 10 proc. Unia Europejska czasowo została z nich zwolniona i zabiega o stałe zwolnienie z tych taryf. Francuski minister finansów i gospodarki Bruno Le Maire już w marcu zażądał bezwarunkowego wyłączenia Francji z programu amerykańskich ceł na stal i aluminium.

Po wtorkowym spotkaniu z Macronem Trump powiedział również, że liczy, iż obaj przywódcy wkrótce osiągną porozumienie w sprawie umowy nuklearnej z Iranem. "Możemy - przynajmniej między nami - porozumieć się już wkrótce. Myślę, że jesteśmy dość blisko zrozumienia się" - powiedział.

Przed wtorkowymi rozmowami dwustronnymi obu przywódców Trump w obecności Macrona ponownie podkreślił, że umowa z Iranem to "straszliwe porozumienie", i nazwał je "katastrofą".

Agencje podkreślały, że podczas rozpoczętej w poniedziałek wizyty w USA Macron chce przekonać Trumpa, by nie wycofywał się z tej zawartej w 2015 r. po 10 latach negocjacji umowy między Iranem a sześcioma mocarstwami.

Porozumienie z Iranem ogranicza program jądrowy tego kraju w zamian za zniesienie sankcji. Trump nazywał je jedną z najgorszych umów w historii i w styczniu przedstawił Brytyjczykom, Francuzom i Niemcom ultimatum, wzywając ich do zmodyfikowania do 12 maja wadliwych - według USA - punktów porozumienia. Zagroził, że w przeciwnym razie odmówi ponownego zawieszenia amerykańskich sankcji wobec Iranu.

Po rozmowach dwustronnych Trumpa z Macronem planowano wspólną konferencję obu polityków w Ogrodzie Różanym Białego Domu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trump: Korea Północna chce spotkania "tak szybko, jak to możliwe"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.