Trump ostrzega, by Iran "nigdy, przenigdy" nie groził USA

Trump ostrzega, by Iran "nigdy, przenigdy" nie groził USA
(fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)
PAP / kw

Prezydent USA Donald Trump na Twitterze ostrzegł władze Iranu, by "nigdy, przenigdy" nie groziły Stanom Zjednoczonym, i zagroził poważnymi konsekwencjami. W niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani przestrzegał Waszyngton przed wojną z jego krajem.

"Do irańskiego prezydenta Rowhaniego: niech pan już nigdy, przenigdy nie grozi Stanom Zjednoczonym, bo w przeciwnym razie poniesie pan takie konsekwencje, jakie dotychczas poniosło niewielu" - napisał Trump na Twitterze w nocy z niedzieli na poniedziałek.

"(USA) nie są już krajem, który będzie znosił pana obłąkane słowa o przemocy i śmierci. Niech pan będzie ostrożny!" - dodał.

Według półoficjalnej irańskiej agencji prasowej w niedzielę Rowhani powiedział, że "Amerykanie muszą zrozumieć, że pokój z Iranem to matka wszelkiego pokoju, a wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". USA muszą "przestać igrać z ogonem lwa" i grozić Iranowi, bo "w przeciwnym razie tego pożałują" - oświadczył.

W maju Trump wycofał USA z porozumienia światowych mocarstw z Iranem w sprawie irańskiego programu atomowego i zarządził wprowadzenie zaostrzonych sankcji wobec Teheranu. Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami a Iranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych.

Uprzednio Trump sugerował, że władze irańskie "zadzwonią do niego i powiedzą +zawrzyjmy umowę+", jednak Iran odrzucił możliwość prowadzenia rozmów ze stroną amerykańską.

W przeszłości Rowhani przypuszczał werbalne ataki na Trumpa, gdy ten groził wznowieniem sankcji wobec jego kraju, a także gdy podjął decyzję o przeniesieniu ambasady USA w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy i gdy próbował wprowadzić zakaz wjazdu na terytorium USA dla obywateli z kilku krajów muzułmańskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trump ostrzega, by Iran "nigdy, przenigdy" nie groził USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.