Trump zatwierdził dostawy broni dla milicji w Syrii

Trump zatwierdził dostawy broni dla milicji w Syrii
(fot. PAP/EPA/RON SACHS / POOL)
PAP/ ed

Prezydent USA Donald Trump zatwierdził dostawy broni dla kurdyjskich milicji YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony) walczących z Państwem Islamskim (IS) w Syrii - podały we wtorek agencje, powołując się na oficjalne źródła w Białym Domu.

Finansowanie "w celu dostarczenia pomocy YPG zostało zatwierdzone" - powiedział anonimowy przedstawiciel amerykańskiej administracji. "Zatwierdzenie wchodzi w życie natychmiast, ale termin dostaw broni pozostaje do określenia" - dodał.

Nie sprecyzował, jaki rodzaj broni ma zostać dostarczony; wiadomo że już wcześniej USA dostarczyły uzbrojenia Kurdom w Syrii. AP pisze, że chodzi o "cięższą broń".

Nowe dostawy uzbrojenia mają być wsparciem kurdyjskich bojowników w prowadzonej przez nich operacji, która ma na celu odbicie z rąk dżihadystów ar-Rakki, nieformalnej stolicy IS w Syrii. Oczekuje się, że decyzja Białego Domu przyspieszy tę ofensywę.

Agencja AP zaznacza, że decyzja Trumpa zapadła mimo ostrego sprzeciwu Turcji; uważa ona YPG za ramię zdelegalizowanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), która jest ugrupowaniem terrorystycznym. Tymczasem w Syrii YPG stanowią trzon Syryjskich Sił Demokratycznych, koalicji kurdyjsko-arabskiej do walki z dżihadystami.

DEON.PL POLECA

Turcja jest zdecydowanie przeciwna współpracy Amerykanów z Kurdami w Syrii i Iraku, oskarża też siły YPG o to, że usiłują stworzyć kurdyjskie państwo na północy Syrii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trump zatwierdził dostawy broni dla milicji w Syrii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.