Turcja: Erdogan zarzuca USA działania antytureckie

Turcja: Erdogan zarzuca USA działania antytureckie
(fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)
PAP / kk

USA działają w północnej Syrii wbrew interesom Turcji, Iranu i być może Rosji dostarczając wojskowe wsparcie materiałowe na tereny, które kontrolują siły zdominowane przez Kurdów - oświadczył we wtorek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

"Jeśli Stany Zjednoczone mówią, że wysyłają 5 tysięcy ciężarówek i 2 tysiące samolotów transportowych z bronią do walki z Państwem Islamskim, to temu nie wierzymy" - powiedział Erdogan w parlamencie na spotkaniu z członkami swej rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

DEON.PL POLECA"Oznacza to, że mają kalkulacje przeciwko Turcji i Iranowi oraz być może Rosji" - dodał. Wezwał też ponownie do wycofania wojsk USA z zamieszkałego w większości przez Arabów miasta Manbidż na północy Syrii, z którego Turcy zamierzają wyprzeć siły kierowane przez Kurdów.

Papież daje taki prezent wielu przywódcom, ale prezydent Turcji usłyszał dodatkowo komentarz... >>

Erdogan zadeklarował też poparcie dla rodzimego przemysłu zbrojeniowego, zapewniając, że z wyjątkiem doraźnych pilnych potrzeb Turcja nie będzie kupować za granicą systemów obronnych ani stosownego oprogramowania i innych produktów.

Jak podkreślił, Turcja jest gotowa do współpracy z zagranicznymi firmami zbrojeniowymi na zasadach, które jej odpowiadają, ale nie będzie to prowadzić do zakupu gotowych już systemów.

Pod koniec grudnia podległy tureckiemu ministerstwu obrony Podsekretariat Przemysłu Obronnego (SSM) poinformował o podpisaniu umowy w sprawie nabycia w Rosji dwóch baterii pocisków kierowanych ziemia-powietrze S-400. Dostawy te miałyby się rozpocząć w pierwszym kwartale 2020 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Turcja: Erdogan zarzuca USA działania antytureckie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.