Tusk: wystąpienie May "bardziej realistyczne"

Tusk: wystąpienie May "bardziej realistyczne"
(fot. PAP / EPA / OLIVIER HOSLET)
4 lata temu
PAP / ml

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk ocenił we wtorek, ze wystąpienie brytyjskiej premier Theresy May o planach dotyczących negocjacji w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE było "przynajmniej bardziej realistyczne".

"Smutny proces w surrealistycznych czasach, ale przynajmniej bardziej realistyczne zapowiedzi na temat Brexitu" - napisał Tusk na Twitterze po wystąpieniu May. Dodał, że UE 27 państw będzie zgodna i gotowa do negocjacji, gdy Londyn złoży formalną notę o zamiarze wystąpienia ze Wspólnoty zgodnie z artykułem 50 unijnego traktatu.
Z kolei Komisja Europejska poinformowała, że jej przewodniczący Jean-Claude Juncker ma rozmawiać we wtorek telefonicznie z premier May na temat jej wystąpienia. "Zareagujemy na brytyjskie stanowisko i wnioski tylko wówczas, gdy uruchomiony zostanie artykuł 50" traktatu - oświadczył rzecznik KE Margaritis Schinas.
Główny negocjator KE ws. Brexitu Michel Barnier podkreślił, że porozumienie o uporządkowanym procesie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii jest warunkiem wstępnym przyszłego partnerstwa. "Moim priorytetem jest uzyskanie dobrego porozumienia dla UE 27 państw" - napisał Barnier na Twitterze, dodając, że będzie gotów do rozpoczęcia negocjacji, gdy tylko Londyn złoży oficjalną notę w sprawie wyjścia z Unii.
May zapowiedziała we wtorek, że Wielka Brytania wraz z wyjściem z Unii Europejskiej opuści także wspólny rynek UE i będzie chciała wynegocjować nowe porozumienie o wolnym handlu, bez zachowania dotychczasowych czterech swobód: przepływu dóbr, usług, kapitału i osób. Zapowiedziała także, że wprowadzone zostaną nowe przepisy imigracyjne, które pozwolą na "kontrolę liczby osób, które przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej".
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tusk: wystąpienie May "bardziej realistyczne"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.