Tymoszenko ścigana za długi wobec Rosji

Tymoszenko ścigana za długi wobec Rosji
(fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO)
PAP / apio

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wszczęła we wtorek śledztwo w sprawie próby przywłaszczenia 405 milionów dolarów z państwowej kasy, której miała dopuścić się firma byłej premier Julii Tymoszenko, nie realizując zobowiązań wobec Ministerstwa Obrony Rosji.

Roszczenia Rosjan dotyczą drugiej połowy lat 1990. oraz ich ówczesnej współpracy z kierowaną przez Tymoszenko korporacją Zjednoczone Systemy Energetyczne. Głównym polem działań tej korporacji był handel gazem.

DEON.PL POLECA
W czerwcu rosyjske Ministerstwo Obrony poprosiło ukraiński rząd, by to właśnie on spłacił zadłużenie sprzed kilkunastu lat, wynikające z niezrealizowanego przez firmę byłej premier kontraktu. Premier Ukrainy Mykoła Azarow odpowiedział, że tego nie uczyni i skierował sprawę do SBU.

"Nie pracuję w tej firmie od 1996 roku" - oświadczyła, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

Zdaniem byłej premier toczone przeciwko niej śledztwa oraz proces sądowy to dowód na prześladowania opozycji. Tymoszenko powtarza, że jeśli władze dysponowałyby twardymi dowodami, świadczącymi o popełnionych przez nią przestępstwach, już dawno zostałaby skazana i uwięziona.

Julia Tymoszenko była główną przeciwniczką prezydenta Janukowycza w zwycięskich dla niego wyborach prezydenckich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tymoszenko ścigana za długi wobec Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.