Udaremniono zamieszki w centrach handlowych

PAP / drr

Brytyjska policja ujawniła we wtorek, że dzięki informacjom telefonicznym przechwyconym ze smartfonów i portali społecznościowych zapobiegła w Londynie zamieszkom w wielkich centrach handlowych i obiektach, w których w 2012 r. odbędą się igrzyska olimpijskie.

Do ochrony tych obiektów handlowych i sportowych wysłano 8 sierpnia dodatkowych funkcjonariuszy. Informacje o planach awantur i grabieży m.in. w Parku Olimpijskim i na Oxford Street znajdowały się na Twitterze oraz w smartfonach osób, zatrzymanych za udział w zamieszkach.

- Zdołaliśmy zabezpieczyć te miejsca i nie doszło tam do żadnych zniszczeń - powiedziała Lynne Owens z Policji Metropolitalnej.

Policja i politycy twierdzą, że młodociani przestępcy wykorzystywali Twittera i bardzo popularne wśród młodych Brytyjczyków smartfony Blackberry do koordynowania grabieży sklepów podczas niedawnych zamieszek w Londynie i kilku innych miastach.

Rząd zapowiedział już rozważenie zakłócania sieci telefonii komórkowej i blokowania portali społecznościowych w razie zamieszek. Zapowiedziano zwiększenie uprawnień policji w razie kolejnych zajść ulicznych. Szefowa resortu spraw wewnętrznych Theresa May zasugerowała możliwość wprowadzania godziny policyjnej na obszarach ogarniętych zamieszkami.

Podczas zamieszek, które wybuchły 6 sierpnia w północnej części Londynu i trwały przez cztery kolejne noce w stolicy i innych angielskich miastach policja zatrzymała ponad 3 tysiące osób. Zarzuty postawiono dotąd ok. 1400 osobom; ponad 1200 stanęło już przed sądem.

Stowarzyszenie Brytyjskich Ubezpieczycieli wstępnie oszacowało straty materialne, spowodowane przez uczestników zamieszek, na 200 milionów funtów szterlingów, przy czym zastrzeżono, że prawdopodobnie okażą się one większe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Udaremniono zamieszki w centrach handlowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.